English site
پنجشنبه 31 مرداد 1398   05:34:17
|           RSS

با هدف تامین مالی طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت
عرضه ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت در بازار سرمایه از ۱۳ بهمن

1397/11/9 سه‌شنبه

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از عرضه ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت این شرکت با هدف تامین بخشی از منابع مالی طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت، از سیزدهم بهمن ماه امسال در فرابورس خبر داد.


مسعود کرباسیان افزود: این اوراق با نرخ اسمی ۱۹ درصد سالانه عرضه می‎شود؛ سررسید سه ساله است و پرداخت سود آن هر ۶ ماه یکبار صورت می‎گیرد.

وی یادآور شد: این اوراق از سوی شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند و با ضمانت شرکت ملی نفت ایران منتشر می‌‏شود و عرضه به مدت سه روز ادامه می‎یابد.  

تالین منصوریان، سرپرست مدیریت سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران در این باره توضیح می‎دهد: در مرحله نخست، روز سیزدهم بهمن ماه شاهد انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت در فرابورس خواهیم بود و امیدواریم با کسب مجوزهای لازم، بالغ بر 20 هزار میلیارد ریال اوراق دیگر نیز تا پایان سال منتشر شود.

وی با بیان این‎که برای نخستین بار است که اوراق منفعت برای طرح‎های صنعت نفت منتشر می‎شود، ادامه می‎دهد: مقدمات این کار از سوی شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند و با پیگیری‎های مستمر شرکت ملی نفت ایران و همکاری و تعامل سازمان بورس و اوراق بهادار فراهم شده است و می‎تواند یکی از گزینه‌‏های قابل اتکا برای تامین منابع مالی مورد نیاز در اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت باشد.

منصوریان درباره بازگشت اصل و فرع اوراق نیز با اشاره به وجود ارکان پذیره‎نویس و بازارگردان در این عرضه می‎گوید: ضمانت اصلی بازگشت اصل و فرع این اوراق، منافع و عواید محصول است که بر اساس قوانین و مصوبات مربوطه، بازپرداخت از محل بخشی از این عواید صورت می‎گیرد. افزون بر این، شرکت ملی نفت ایران ضامن اوراق خواهد بود.

وی اظهار می‎کند: شرکت ملی نفت ایران به این راهکار اکتفا نکرده و بررسی سایر ابزارهای تامین مالی و بهره‎مندی از انواع فرصت‎های موجود در بازار سرمایه، بانک‎ها و... را با درنظر گرفتن ماهیت پروژه‎ها مدنظر دارد و با جدیت دنبال می‎کند.

بر اساس این گزارش، در حالی که تحریم‎های آمریکا علیه ایران، اقتصاد و به ویژه صنعت نفت کشور را نشانه گرفته است، شرکت ملی نفت ایران ضمن تدوین و پیگیری اجرای طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت با هدف به‎کارگیری ظرفیت‎های داخلی، اشتغال‌زایی و جلوگیری از رکود در صنعت، استفاده از ابزارهای مالی متنوع داخل کشور را نیز در دستور کار قرار داده است تا فرآیند جذب سرمایه برای اجرای طرح‎ها و پروژه‎ها معطل شرکت‏‌های خارجی نباشد.     

همزمان شرکت فرابورس ایران اطلاعیه پذیره‌نویسی اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند در هفت نماد را منتشر کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1391


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768