English site
يكشنبه 15 تير 1399   08:02:10
|           RSS

وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد واحد فرآورش سیار نفت در آزادگان جنوبی:
صنعت نفت می‌تواند پرچمدار و پیشرو در توسعه صنعتی کشور باشد

1398/11/29 سه‌شنبه

وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO ساخت، تملک، بهره‌برداری بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جهاد دانشگاهی گفت: صنعت نفت می‌تواند با تعریف پروژه و ایجاد تقاضا، پرچمدار و پیشرو توسعه صنعتی کشور باشد.


بیژن زنگنه روز سه‌شنبه (۲۹ بهمن‌ماه) در آیین امضای قرارداد واحد فراورش پیش‌ساخته میدان آزادگان جنوبی با بیان اینکه کار ساخت مته از اقدام‌های بسیار خوبی در صنعت نفت کشور است که با تلاش جهاد دانشگاهی در حال نتیجه دادن است، اظهار کرد: امروز یک روز به‌یادماندنی برای صنعت نفت ایران است، زیرا کارهای بسیار خوبی در خوزستان شده است که آثار تأثیرگذاری بر صنعت نفت کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه کار ساخت مته از اقدام‌های بسیار خوبی است که با تلاش جهاد دانشگاهی در حال نتیجه دادن است، افزود: مته یک کالای مصرفی است و در سال به تعداد زیادی مته نیاز داریم و در این راستا حتی اگر تحریم نباشیم نیز باید اقدام‌هایی انجام شود تا مته‌های مورد نیاز را از داخل کشور تامین کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه به‌عنوان فردی که همه عمرم را برای اعتلای جمهوری اسلامی ایران گذاشته‌ام، اظهار کرد: آنچه می‌خواهم سربلندی و توسعه واقعی و هر روزه ایران است.

زنگنه به ایجاد اشتغال اشاره کرد و ادامه داد: ما مؤظف هستیم‌ برای مردم سرزمینمان کار ایجاد کنیم. در این زمینه باید برای نیروی رو به رشد تحصیل‌کرده کشور کار درست کنیم تا شاهد توسعه ایران باشیم.

زنگنه با بیان اینکه شرایط تحریمی، شرایطی غیرعادی است و ما در برابر تحریم‌ها مقاومت خواهیم ‌کرد، عنوان کرد: آنچه به دنبال آن هستیم توسعه و سربلندی ایران است. اینکه ایران کشور اول منطقه باشد شعار نیست، بلکه خواست و انتظاری ملی است.

وزیر نفت با بیان اینکه  قدرت یک ملت در مدیریت است و باید این مدیریت روی مباحث اقتصادی، علمی و فناوری اثر مثبت داشته باشد و بتواند زمینه‌ساز توسعه باشد، بر ضرورت پیوند خدمات و تولیدات تأکید کرد و گفت: در بسیاری از بخش‌ها به فناوری نیاز داریم و این شامل بخش‌های نرم‌افزاری نیز می‌شود.

وی با بیان اینکه پیوند خوبی میان صنعت و دانشگاه اتفاق افتاده است اگرچه کار بسیار سختی بود، افزود: دانشگاه و صنعت نفت هم اکنون با یکدیگر رفیق شده‌اند و این مسئله یک دستاورد خوب است.

زنگنه با بیان اینکه اصل موجودیت مغزی و معنوی در جمهوری اسلامی، نیروهای نخبه کشور هستند و باید به این نیروها توجه جدی کرد، تصریح کرد: نقش کارآفرین بالاتر از مدیر است و باید قدر کارآفرینان کشور را دانست و به آن‌ها بها داد.

زنگنه با اشاره به اینکه اساسا واحدهای آتی بهره‌برداری و نمک‌زدایی‌ها باید از روش پیش‌ساخته اجرایی شوند تا با هزینه و زمان کمتر شاهد اجرای طرح‌های فرآورش پیش‌ساخته باشیم، افزود: فعالیت در این بخش تمامی ندارد و تقاضا برای آن زیاد است،‌زیرا بسیاری از واحدهای موجود از کارافتاده و قدیمی هستند.

وی ادامه داد: حق‌الزحمه هر بشکه نفت خام در واحد فرآورش هم‌اکنون برای هر بشکه نفت خام ۱.۲ دلار تعیین شده که با رقابتی شدن این هزینه کاهش می‌یابد.

وزیر نفت به ساخت ۱۰ قلم کالا هم اشاره کرد و با بیان اینکه پیشرفت برخی از این کالاها مطلوب است، اظهار کرد: صنعت نفت می‌تواند با تعریف تقاضای پروژه‌ها، پرچمدار توسعه صنعتی کشور شود. سالانه ده‌ها هزار میلیارد تومان تقاضا در بخش‌های مختلف داریم و این مسئله می‌تواند صنعت کشور را متحول کند.

واحدهای فرآورشی سیار، راهبرد شتاب‌بخشی به توسعه میدان‎های مشترک

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) استفاده از واحدهای فرآورشی سیار را راهبردی نو برای شتاب‌بخشی به طرح‌های توسعه‌ای به‌ویژه در میدان‌های مشترک اعلام کرد.

تورج دهقانی نیز در آیین امضای قرارداد واحد فرآورش پیش‌ساخته در میدان نفتی مشترک آزادگان جنوبی به بیان تجربی اینکه چرا استفاده از واحدهای فرآورش پیش ساخته به عنوان یک راهبرد و سیاست در طرح توسعه میدان‌ها مورد استقبال قرار گرفته است، اشاره کرد.

وی افزود: طرح توسعه میدان‌ها یکی از طرح‌های سرمایه‌بر به شمار می‌آید که افزون بر ۶۰ تا ۷۰ درصد آن به حفاری و تکمیل چاه، حدود ۲۰ درصد به خطوط لوله انتقال و واحدهای جمع‌آوری و... و حدود ۷ و ۸ درصد به واحد بهره‌برداری و شیرین‌سازی مربوط است.

وی افزود: تجربه نشان می‌دهد که هر چند بخش اعظمی از عملیات توسعه مرتبط با حفاری و تکمیل چاه است، اما به دلیل توانمندی و امکانات موجود، سرعت و کیفیت اجرا بسیار خوب است. مصداق آن هم اینکه پس از خروج شرکت خارجی از پروژه آزادگان جنوبی در مدتی کوتاه، ۱۵۰ حلقه چاه با توان ایرانی حفاری و تکمیل شده است.

دهقانی علت تأخیر در تکمیل توسعه میدان‌ها را همان ۸ درصد ناچیزی که مربوط به واحدهای بهره‌برداری و شیرین‌سازی است، اعلام کرد و گفت: پیچیدگی‌های فنی این بخش حتی ممکن است اجرای یک طرح توسعه‌ای را سال‌ها به تاخیر بیندازد که این موضوع در مورد میدان‌های مشترک و مخازن با ریسک بالا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی به سریع‌الاحداث بودن تاسیسات فرآورشی پیش‌ساخته (Skid-Mounted) به‌عنوان یک ویژگی مثبت اشاره کرد کرد و گفت: این تاسیسات که کارکرد واحدهای فرآورشی کامل را دارند برای نخستین بار در میدان آزادگان جنوبی به کار گرفته شد که منهای مسائل قراردادی، از زمان تامین تا اجرا بیشتر از یک سال طول نکشید.

دهقانی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت واحد فرآورشی جفیر و تاسیسات فرآورشی پیش‌ساخته‌ای که مورد استفاده قرار گرفت، ظرفیت تولید نفت در آزادگان افزایش یافت.

وی تلاش برای دستیابی به دانش ساخت واحدهای فرآورش سیار در کشور را مرهون حمایت وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیران پیشین شرکت متن برشمرد و گفت: ساخت واحد فرآورشی سیار با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه در روز از سوی جهاد دانشگاهی می‌تواند سرآغازی برای اجرایی کردن این طرح و سرعت یافتن امر توسعه باشد.

بر اساس این گزارش، این قرداد با حضور وزیر نفت به امضای تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت متن و محمدرضا پورعابد، معاون مهندسی جهاد دانشگاهی رسید.

ظرفیت فرآوری تاسیسات فرآورش پیش‌ساخته (Skid-mounted) روزانه ۵۰ هزار بشکه است و ۱۵ ماه برای طراحی و ساخت آن در نظر گرفته شده است؛ مدت بهره‌برداری این طرح سه ساله و تا پنج سال قابل تمدید است.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 558
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768