English site
يكشنبه 15 تير 1399   09:37:56
|           RSS

وزیر نفت در دومین نشست با روسای دانشگاه ها:
پیوند خوبی بین صنعت نفت و دانشگاه‌ها برقرار است

1398/12/6 سه‌شنبه

وزیر نفت گفت: بین بخش‌های بالادستی صنعت نفت و دانشگاه‌ها پیوند خوبی برقرار شده و دیگر همدیگر را دفع نمی‌کنند؛ امیدواریم این همکاری و نیاز مشترک به یکدیگر در عمل برای توسعه کشور استفاده شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، بیژن زنگنه روز دوشنبه (پنجم اسفندماه) در دیدار با رؤسای دانشگاه‌های طرف قرارداد صنعت نفت در حوزه انستیتوهای تحقیقاتی پایین‌دست گفت: حدود یک ماه پیش طرح‌های بالادستی صنعت نفت با حضور رؤسای دانشگاه‌ها بررسی شد و امیدواریم آثار تصمیم‌های گرفته شده در آن نشست، به‌زودی مشخص شود.

وی در این نشست از انستیتوهای تحقیقاتی خواست با ارائه عملکرد، مشکلات خود را صریح بیان کنند.

در این نشست رؤسای دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران، پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در آن حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه ۱۳ انستیتو برای فعالیت در بخش پایین‌دستی نفت در دانشگاه‌ها به تفکیک چهار انستیتو در بخش گاز، پنج انستیتو در بخش پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و چهار دانشگاه در بخش پتروشیمی تشکیل شده است، تصریح کرد: این انستیوها امروز گزارشی از عملکرد خود ارائه دادند.

وزیر نفت با بیان اینکه ارتباط خوبی در بعضی از بخش‌ها با دانشگاه‌ها شکل گرفته است به بخش گاز اشاره کرد و گفت:  توربین ملی، دستیابی به فناوری ال‌ان‌جی برای واحدهای کوچک، اندازه‌گیری هوشمند گاز و شیرین‌سازی و تصفیه گاز طبیعی بخشی از کارهای خوبی است که از همکاری گاز با انستیتوهای دانشگاه‌ها شکل گرفته است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه پیشرفت در بخش همکاری پالایش و پخش و شرکت ملی صنایع پتروشیمی با دانشگاه‌ها مورد انتظار نبود، تصریح کرد: صحبت‌های رؤسای دانشگاه‌ها در این زمینه شنیده شد و تلاشمان این است مشکلات آنها را با برگزاری نشست‌های بیشتر برطرف کنیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه ظرفیت خوبی برای همکاری بین دانشگاه و صنعت نفت در بخش پایین‌دستی با توجه به حضور گسترده دانشجویان در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا در کشور وجود دارد، افزود: همچنین فرصت طلایی برای بخش پایین‌دستی صنعت نفت است تا از این ظرفیت برای توسعه ملی، خلق فناوری و دستیابی به حل مشکلاتی که صنعت نفت دارد،‌ استفاده کند.

وی با مثبت ارزیابی کردن این نشست بیش از دو ساعته تصریح کرد: انستیتوها برای تجهیز زیرساخت‌ها به سرمایه‌گذاری نیاز دارند که به آنها کمک خواهیم کرد.

بر اساس این گزارش، اسفندماه ۱۳۹۵، ۱۲ قرارداد پژوهشی در حوزه پایین‌دستی صنعت نفت امضا شد که چهار قرارداد میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی با دانشگاه‌های شیراز، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پنج قرارداد میان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با دانشگاه‌های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان و همچنین سه قرارداد میان شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت ایران (شرکت OTC به عنوان همکار دانشگاه علم و صنعت) و پژوهشگاه صنعت نفت بوده است.

کرونا و نوسان‌های قیمت نفت

وزیر نفت پس از این نشست در جمع خبرنگاران درباره نوسان‌های اخیر قیمت نفت اظهار کرد: کرونا دلیل اصلی این نوسان‌ها بوده است. به‌دلیل شیوع این ویروس، عمده فعالیت‌های اقتصادی در چین تعطیل شده که این موضوع سبب کاهش تقاضا برای نفت شده است.

زنگنه با تاکید بر اینکه نبود تعادل بین عرضه و تقاضا سبب کاهش قیمت نفت می‌شود، تصریح کرد: اوپک تلاش داشت پیش از نشست ماه مارس درباره کاهش بیشتر تولید نفت تصمیم‌گیری کند که به دلیل نبود اجماع قرار شد در نشست ۱۵ اسفندماه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در این زمینه تصمیم‌گیری شود.

وی محور گفت‌وگوی تلفنی با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه را بازار نفت عنوان کرد و افزود: آقای نواک معتقد بود ضرورتی برای کاهش بیشتر تولید نفت تا پیش از نشست ماه مارس وجود ندارد.

وزیر نفت دربار پیشنهاد کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای از سوی عربستان، کویت و امارات هم به دلیل کاهش قیمت نفت گفت:‌ این کشورها دنبال این بودند تا کشورهای غیر عضو اوپک هم در کاهش بیشتر تولید مشارکت کنند.

زنگنه درباره اینکه آیا با توجه به اختلال در پروازهای ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا در نشست پیش روی اوپک شرکت می‌کند، اظهار کرد:‌ ان‌شاء‌الله در این نشست شرکت خواهم کرد و پروازم با هواپیمایی ایران‌ایر خواهد بود.

وزیر نفت درباره برنامه وزارت نفت برای مبارزه با ویروس کرونا هم اظهار کرد:‌ در این زمینه بخشنامه ابلاغ کردم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 737
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768