خبر - وزارت نفتزمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت‌ عامل اوپک شد

با تایید وزیران نفت و انرژی ۱۳ کشور عضو اوپک، امیرحسین زمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت‌ عامل اوپک شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، وزیران نفت و انرژی ١٣ کشور عضو اوپک دیروز شنبه (۱۷ خردادماه) و در جریان برگزاری یکصدوهفتادونهمین نشست وزارتی اوپک، با انتخاب امیرحسین زمانی‌نیا به عنوان نماینده ایران در هیئت‌عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موافقت کردند.

بر اساس این گزارش، تأیید نمایندگان هیئت‌ عامل در کنفرانس اوپک یک عرف قانونی است. اوپک نماینده‌ای برای کشورهای عضو انتخاب نمی‌کند، بلکه انتخاب‌های صورت‌گرفته از سوی کشورها را به تأیید می‌رساند. به این ترتیب، کنفرانس اوپک، امیرحسین زمانی‌نیا را به‌عنوان نماینده ایران در هیئت‌ عامل مطابق آنچه در اساسنامه آمده تأیید کرده است.

حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده سابق ایران در هیئت‌ عامل اوپک بود که چندی پیش بر اثر عارضه مغزی دار فانی را وداع گفت.

درگذشت کاظم‌پور، فقدان بزرگی برای اوپک است

وزیر نفت در آغاز یکصدوهفتادونهمین نشست اوپک، یاد نماینده فقید ایران در هیئت عامل اوپک را گرامی داشت.

بیژن زنگنه در آغاز نشست وزرای نفت و انرژی اوپک که به‌صورت وبینار برگزار شد، متن زیر را قرائت کرد:  

«جناب رئیس
وزیران محترم
آقای بارکیندو، دبیرکل محترم


مراتب تشکر خود را برای تسلیت‌های عمومی و خصوصی که پس از درگذشت ناگهانی حسین کاظم‌پور اردبیلی برای من و خانواده ایشان فرستادید اعلام می‌کنم.  

کاظم‌پور برای ما و تمام خانواده اوپک، مرد صداقت و بینش بود. عدالت و علاقه جمعی نسبت به همه در او درونی شده بود. او تمام عمرش را صرف خدمت صادقانه و هوشمندانه به کشورش و اشاعه اهداف اوپک کرد.

به عنوان یک دوست و همکار، هنوز نمی‌توانم باور کنم که او در این نشست وزارتی اوپک در بین ما نیست. باور دارم که درگذشت او فقدان بزرگی برای ما در ایران و همچنین اوپک و مجموعه صنعت نفت است. در واقع کاظم‌پور، بیش از یک همکار و دوست بود. واقعا احساس می‌کنم که من عضوی از خانواده‌ام را و ایران پسر واقعی‌اش را از دست داده است.

کاظم‌پور در سمت‌های بسیاری به کشورش خدمت کرد که از آن جمله می‌توان به وزارت بازرگانی، معاونت وزارت امور خارجه و معاونت بین‌الملل وزارت نفت و نمایندگی ایران در هیئت عامل اوپک برای مدتی طولانی اشاره کرد.

کاظم‌پور مدافع حقیقی منافع کشورش بود و هم‌زمان می‌توانست توازن بین این منافع را با مصلحت جمعی کشورهای اوپک برقرار کند، به همین دلیل است که او در تمام سمت‌های بین‌المللی خود برقرارکننده اجماع بود.

امیدوارم که خداوند روح او را قرین رحمت کند و تحمل این فقدان را برای خانواده‌اش آسان سازد».

براساس این گزارش، رئیس دوره‌ای اوپک نیز در سخنرانی افتتاحیه خود یاد حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده متوفی ایران در هیئت‌ عامل اوپک را گرامی داشت. محمد عرقاب از طرف اعضای اوپک، درگذشت حسین کاظم‌پور اردبیلی را به خانواده‌ ایشان و جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت و همه وزیران عضو اوپک به احترام زنده‌یاد کاظم‌پور اردبیلی دقایقی ایستاده سکوت کردند.

 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی