خبر - وزارت نفت  • وزارت نفت
  • عنوان
  • اجماع اعضای اوپک برای تمدید یک‌ماهه توافق کاهش تولید نفت

نشست 179 وزرای اوپک از طریق وبینار برگزار شد

اجماع اعضای اوپک برای تمدید یک‌ماهه توافق کاهش تولید نفت

وزیر نفت از موافقت اعضای اوپک با تمدید یک ماهه توافق کاهش تولید نفت به میزان ۹.۷ میلیون بشکه خبر داد و اجرای این تصمیم را منوط به همراهی اعضای غیراوپک خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، بیژن زنگنه روز شنبه (۱۷ خردادماه) در پایان یکصدوهفتادونهمین نشست وزارتی اوپک که به صورت وبینار برگزار شد، عنوان کرد: اعضای اوپک در این نشست با تمدید توافق کاهش تولید نفت در ماه جولای موافقت کردند.

وی گفت: چالشی در کار نبود، توافق‌ها همان‌طور که از قبل پیش‌بینی شده بود، پیش رفت. بیشتر مسئله مربوط به میزان پایبندی اعضایی مانند عراق و چند کشور دیگر به سهمیه‌های کاهش تولید بود که قرار شد در ماه‌های آینده این تخطی را جبران کنند.

وزیر نفت با اشاره به افزایش بهای نفت، رویکرد اوپک و غیراوپک را در حصول توافق کاهش تولید مطلوب خواند و یادآور شد: در بلندمدت، افزایش تقاضا و متعادل شدن قیمت‌ نفت منوط به ترمیم اقتصاد جهانی است.

بیژن زنگنه گفت: یکی از مسائلی که در این نشست مطرح شد، ابراز تأسف از درگذشت آقای حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک بود. امروز نخستین جلسه‌ اوپک بود که ایشان را در کنار خود نداشتم. دیگر وزیران هم از این بابت ابراز تأسف کردند.

وی در ادامه، موضوع مهم این نشست را بررسی وضعیت عرضه و تقاضای نفت در بازار خواند و افزود: کووید-۱۹ اثر عمیقی بر اقتصاد جهانی و به همین ترتیب بر بازار نفت گذاشته است و براساس آنچه در نشست گزارش شد، برآوردها نشان می‌دهد رشد اقتصادی جهانی در سال جاری منفی۳.۴ خواهد بود، اقتصادهای بزرگ مثل آمریکا، ژاپن، انگلیس و...، همگی رشد اقتصادی منفی خواهند داشت و در بین اقتصادهای بزرگ، تنها رشد اقتصادی کشور چین مثبت خواهد بود.

زنگنه گفت: معنای رشد اقتصادی منفی در جهان، کاهش تقاضا برای نفت است. در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، تقاضای نفت تا روزانه ۹ میلیون بشکه کاهش یافت و این کاهش نشان می‌دهد برای جلوگیری از سقوط قیمت‌ها باید کاری کرد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت نفت برنت به بالای ۴۰ دلار نشان می‌دهد این روند، روند درستی است، یادآور شد: در بلندمدت تا اقتصاد جهانی ترمیم نشود و دنیا از رشد اقتصادی منفی خلاص نشود، تقاضای نفت بالا نمی‌رود و جریان قیمت به وضع متعادل نمی‌رسد، اما تا کنون دستور کار اوپک و غیراوپک موفق بوده است.

زنگنه گفت: البته تصمیم‌هایی که پیش‌تر اعلام شد تا آوریل ۲۰۲۲ اتخاذ شده، به قوت خود باقی است.

۲۳ تولیدکننده عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با قول مساعد عراق، نیجریه و آنگولا و قزاقستان مبنی بر تعهد صددرصدی در ماه‌های آینده و جبران تعهد کاهش تولید در ماه‌های ژوئیه، اوت و سپتامبر کاهش تولید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‌ای را برای یک ماه تمدید کردند. بر این اساس مکزیک در ماه ژوئیه از توافق کاهش تولید که ازسوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای یک ماه تمدید شد، معاف خواهد بود. ایران، لیبی و ونزوئلا همچنان از کاهش تولید معاف هستند.

صدوهفتادونهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک و همچنین یازدهمین نشست وزرای اوپک و غیر اوپک (اوپک پلاس) عصر شنبه، ۱۷ خردادماه با صدور بیانیه های جداگانه به کار خود پایان داد.

بیانیه پایانی صدوهفتادونهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک
بیانیه پایانی یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک (اوپک پلاس)


 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی