• وزارت نفت
  • عنوان
  • افتتاح طرح‌های پتروشیمی به دست متخصصان ایرانی نشانه قدرت ملت ایران است

رئیس‌جمهوری در مراسم بهره برداری از ۳ طرح جدید پتروشیمی :

افتتاح طرح‌های پتروشیمی به دست متخصصان ایرانی نشانه قدرت ملت ایران است

رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاح سه طرح پتروشیمی در استان‌های ایلام، همدان و آذربایجان غربی از طریق ویدئو کنفرانس گفت: بهره‌برداری رسمی بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان طرح در یک روز در بخش پتروشیمی به دست جوانان و متخصصان ایرانی نشانگر قدرت ملت ایران و ضربه بزرگ به استکبار جهانی است.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، دکتر حسن روحانی، روز پنجشنبه (چهارم دی‌ماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی وزارت نفت شامل سه طرح واحد الفین و گوگردزدایی پتروشیمی ایلام، پتروشیمی هگمتانه و واحد سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد تجهیزات این طرح‌ها ساخت جوانان ایرانی است، گفت: در جنگ اقتصادی، دشمن اهداف زیادی را دنبال می‌کرد، اما نفت و بانک دو بخش اصلی در ایران بود که در این جنگ اقتصادی روزانه هدف بمباران دشمن قرار داشت، اما خوشبختانه امروز با مقاومت مردم و تلاش متخصصان کشور سی‌وهشتمین هفته افتتاح طرح‌های بزرگ ملی را پشت سر گذاشتیم و این افتتاح‌ها تا پایان سال ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه عمر این جنگ اقتصادی به سر آمده و آن کسی که فرماندهی شرورانه این جنگ را به‌دست گرفته بود، در هفته‌های آخر عمر سیاسی خود است، افزود: اما این ملت برای همیشه در تاریخ زنده می‌ماند و سربلند خواهد بود، همان‌گونه که در طول تاریخ سربلند بوده است.
رئیس‌جمهوری با تبریک روز پتروشیمی، تصریح کرد: تاکنون ۱۰ طرح پتروشیمی در این دولت افتتاح شده که مجموع آنها تا پایان سال ۹۹ به ۱۷ طرح می‌رسد و این در حالی است که این صنعت و تعدادی از مدیران آن از طرف فرد شروری مانند ترامپ تحریم شده بودند، اما این تحریم‌ها همچون گلوله‌ای که در جنگ تحمیلی، صدام به بدن رزمندگان ما زد، باعث افتخار تحریم‌شدگان است.
روحانی عنوان کرد: از افتخارهای دولت یازدهم و دوازدهم وزارت نفت و صنعت پتروشیمی این بوده است که توانستیم تولید محصولات پتروشیمی را هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی نسبت به سال ۹۲ دو برابر کنیم.
وی گفت: اگر دولت در طول هشت سال فعالیت خود و دوران جنگ اقتصادی و تحریم هیچ کاری نکرده باشد، همین افزایش دو برابری تولید محصولات پتروشیمی از رقم ۵۰ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن و از ارزش ۱۱ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار، کاری بزرگ و ارزشمند است.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دلیل عصبانیت فراوان دشمن از این دولت همین افتتاح‌هاست، افزود: امروز با افزایش تولید در حوزه انرژی، برق و گاز برای مردم محروم و کم‌مصرف در ایران رایگان است و بخش زیادی از مردم از آب رایگان استفاده می‌کنند و ما در این دولت به خودکفایی‌های زیادی رسیده‌ایم که این موضوع دشمن را عصبانی کرده است.
روحانی با اشاره به اینکه امروز واردکننده بنزین نیستیم و حتی بنزین صادر می‌کنیم و صادرکننده گاز نیز هستیم، تصریح کرد: این دولت در اقدام‌های توسعه‌ای خود برای دولت‌های بعدی هم ریل‌گذاری کرده است، در زمینه‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت، خدمات، دولت الکترونیک، ‌شرکت‌های دانش‌بنیان و همین صنعت پتروشیمی کارهای عظیمی در این دولت انجام شده و برای سال‌های آینده و دولت بعدی هم ریل‌گذاری کرده است.
وی عنوان کرد: خوشبختانه امروز در کشور مواد اولیه مورد نیاز برای تولید و صنعت را در اختیار داریم، در زمینه فناوری هم روز به روز در حال پیشرفت هستیم و محصولات تولیدی ما، در داخل کشور و بازارهای جهانی عرضه می‌شود.
رئیس‌جمهوری گفت: دشمن با ایجاد محدودیت در بخش نفت به دنبال این بود که درآمد ارزی ما را کاهش دهد. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند گام نخست کاهش اثر تحریم دشمنان است و کار بعدی شکست تحریم و دولت هم برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها شماری از محصولات صادراتی را جایگزین درآمد نفتی کرد که از جمله آن صادرات محصولات پتروشیمی بود که با افتتاح طرح‌های پتروشیمی باقیمانده، ارزش محصولات پتروشیمی ایران به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.
روحانی با تأکید بر اینکه با همه توان باید به دنبال کم‌اثر کردن تحریم و نابود کردن آن باشیم، اظهار کرد: همه باید دست به دست هم دهیم، قوای سه‌گانه و ارکان کشور با رهنمودهای مقام معظم رهبری برای توسعه کشور تلاش کنیم، سال آینده در معیشت، سلامت، تولید و شکستن تحریم در وضع بهتری نسبت به امسال خواهیم بود.
زنگنه: امروز جشن شکوفایی و جهش تولید برای غرب ایران است
              

وزیر نفت مجموع ارزش سه طرح واحدهای الفین و گوگردزدایی پتروشیمی ایلام، پتروشیمی هگمتانه و واحد سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه را نزدیک به یک میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: همه این طرح‌ها در غرب کشور و امروز جشن شکوفایی و جهش تولید برای غرب ایران است.
بیژن زنگنه اظهار کرد: وزارت نفت در دوران تحریم همه همت و عزم خود را برای تداوم توسعه صنعت نفت به‌کار بسته و خوشبختانه با اتکا به سیاست اقتصاد مقاومتی و زحمات بی‌وقفه همکاران، توانستیم دستاوردهای بزرگی کسب کنیم که جهش‌های صنعت پتروشیمی یکی از آنهاست.
وی با یادآوری اینکه درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۷۶ و بر پایه قیمت ثابت سال ۹۵ حدود ۲ میلیارد دلار بود که با طراحی گسترده‌ای که از سال ۱۳۷۶ آغاز شد این رقم در جهش نخست در سال ۹۲ به ۱۱ میلیارد دلار رسید، افزود: از سال ۹۲ با جهش دوم کار این صنعت پیگیری شد که با تکمیل طرح‌های این صنعت در سال ۱۴۰۰ درآمد صنعت پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و در سال ۱۴۰۴ با برنامه‌ریزی انجام‌شده و طرح‌های در حال اجرا به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.
وزیر نفت گفت: امسال و در ادامه طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی ۱۷ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۱۱.۴ میلیارد دلار و ظرفیت ۲۵ میلیون تن امسال به بهره‌برداری می‌رسد که تا امروز هفت طرح از سوی شما (رئیس جمهوری) افتتاح شده است و امروز سه طرح دیگر نیز افتتاح می‌شود.
اهمیت استان ایلام برای صنعت نفت
زنگنه از واحدهای الفین و گوگردزدایی پتروشیمی ایلام به‌عنوان یکی از این طرح ها نام برد و یادآور شد: واحد پلی‌اتیلن سنگین و سرویس‌های جانبی پتروشیمی ایلام در قالب فاز نخست این طرح اردیبهشت‌ماه ۹۳ از سوی جنابعالی (رئیس جمهوری) افتتاح شد.
وی واحد الفین این پتروشیمی را نخستین واحد الفین غرب کشور خواند و افزود: ظرفیت مجموع این طرح ۷۶۵ هزار تن است که با سرمایه گذاری ۸۶۶ میلیون یورو از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) ساخته شد.
وزیر نفت با بیان اینکه خوراک واحد اتیلن  این طرح اتان، برش سه‌کربنه و سنگین‌تر و برش پنج‌کربنه و سنگین‌تر است که از واحد پالایشگاه گاز ایلام تأمین می‌شود، اظهار کرد: این طرح به‌ویژه پروپلین تولیدی آن بسیار مهم است.
به گفته زنگنه، خوشبختانه یک واحد پلی پروپلین هم در ایلام با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلار در پایین‌دست این پتروشیمی با پیشرفت ۵۲ درصد در حال اجراست.
وی ایلام را استانی مهم برای صنعت نفت کشور نام برد و یادآور شد: افزون بر این طرح‌ها ما توسعه میدان‌های نفتی آذر، آبان، پایدار غرب، چشمه‌خوش، دالپری و پایدار شرق را با سرمایه‌گذاری در قالب بیع متقابل و الگوی جدید قراردادهای نفتی در حال اجرا داریم.
وزیر نفت با بیان اینکه توسعه میدان گازی تنگ بیجار که خوراک پالایشگاه گاز و پتروشیمی ایلام را تأمین می‌کند هم در حال انجام است، افزود:‌ طرح ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ با سرمایه گذاری ۸۹۰ میلیون دلار و بیش از ۵۵ درصد پیشرفت هم اکنون در حال اجراست. اجرای این طرح مانع سوختن گاز مشعل منطقه ایلام می‌شود و ان‌شاء‌الله پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.
زنگنه گفت:‌ خوراکی که از ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ تولید می‌شود تحویل پتروشیمی دهلران می‌شود که این طرح (پتروشیمی دهلران) نیز در حال اجراست.
پتروشیمی هگمتانه و ساخت ادوات پزشکی
وی درباره پتروشیمی همگتانه نیز گفت: پتروشیمی هگمتانه از صنایع پایین‌دستی به شمار می‌آید که در منطقه عمومی همدان ساخته شده است. ما در این منطقه مجتمع پتروشیمی نداشتیم، اما با پیگیری‌های دوستان به‌ویژه آقای حاجی بابایی، نماینده همدان، این طرح اجرایی شد.
وزیر نفت با بیان اینکه اجرای این طرح به دلیل مشکلات سرمایه‌گذار بخش خصوصی طولانی شد، اما امروز به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: پتروشیمی هگمتانه ۴۵ هزار تن پی‌وی‌سی گرید پزشکی تولید می‌کند که برای ساخت وسایل و ادوات پزشکی مانند سرم و سرنگ استفاده می‌شود.
زنگنه گفت:‌ سرمایه‌گذار پتروشیمی هگمتانه می‌تواند توسعه آن را ادامه دهد، تفاهم‌هایی هم برای تأمین خوراک آن داشته‌ایم تا واحدی مشابه کنار واحد کنونی ساخته شود.
وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی در مبارزه با کرونا در کنار کادر درمان نقش مهمی ایفا کرده است، اظهار کرد: صنعت پتروشیمی در تولید مواد ضدعفونی‌کننده، آب ژاول، تولید LAB (ماده اولیه ساخت تمام شوینده‌ها)، افزایش ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن برای تهیه ماسک و لباس بیمارستانی و تولید پت و به‌تازگی عرضه اکسیژن نقش مهمی داشتند.
۹۰ هزار تن ظرفیت تولید واحد سولفات پتاسیم ارومیه
وزیر نفت از واحد سولفات پتاسیم و اسید کلریدریک پتروشیمی ارومیه به‌عنوان سومین طرح نام برد و گفت:‌ ظرفیت این طرح ۹۰ هزار تن و با  ۵۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سوی هلدینگ خلیج فارس اجرا شده است.
زنگنه مجموع ارزش طرح‌هایی را که امروز به دستور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسیدند نزدیک به یک میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: همه این طرح‌ها در غرب کشور قرار دارند، امروز در واقع جشن شکوفایی و جهش تولید برای غرب ایران است.
به گفته وی، ارزش تولید سالانه ۱۰ طرحی که از ابتدای امسال تاکنون به بهره‌برداری رسیده است بیش از ۵ میلیارد دلار خواهد بود.
ریل‌گذاری برای آینده
وزیر نفت با خطاب قراردادن رئیس‌جمهوری اظهار کرد:‌ افزون بر این طرح‌ها، ما برای آینده صنعت پتروشیمی هم ریل‌گذاری کرده‌ایم. احداث دو مگاپروژه هم افزون بر طرح‌های جهش سوم در برنامه قرار دارد که ان‌شاء‌الله در همین دولت آغاز شود.
زنگنه با بیان اینکه هر کدام از این دو مگاپروژه از نظر اندازه و ارزش محصولات از بندر امام کنونی بزرگ‌تر خواهد بود، تصریح کرد: خوراک این دو مگاپروژه تأمین و سرمایه‌گذار و زمین‌های آن هم مشخص شده است.
وی ادامه داد: هلدینگ خلیج فارس و نفت و گاز پارسیان اجرای این مگاپروژه‌ها را که  طرح‌هایی بزرگ و عظیم هستند به‌عهده می‌گیرند. هرکدام  از این طرح‌ها در دل خود چند کارخانه تولیدی خواهند داشت، همچنین خط لوله پروپیلن هم در حال پیگیری است.
وزیر نفت در پایان اظهار کرد: در آستانه روز پتروشیمی جا دارد از همکارانم در این صنعت که سبب شدند صنعت پتروشیمی ایران از نهالی کوچک در سال ۷۶ به درختی تنومند تبدیل شود، قدردانی کنم، همچنین از حضرتعالی (رئیس‌جمهوری) که همیشه مشوق، پشتیبان و حامی بزرگ صنعت پتروشیمی بودید تشکر می‌کنم. این طرح‌ها، برای شما، ملت ایران و مردم غرب کشور مبارک باشد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی