با حضور وزیر نفت

۳ خط لوله مهم انتقال فرآورده کشور به بهره‌برداری رسید

سه خط لوله مهم انتقال فرآورده کشور با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، سه خط لوله ۲۶ اینچ انتقال فرآورده شازند - قم - ری به طول ۲۹۳ کیلومتر با ظرفیت انتقال ۳۰۰ هزار بشکه فرآورده در روز، ۲۰ اینچ نائین - کاشان – ری به طول ۴۲۰ کیلومتر با ظرفیت انتقال ۲۰۴ هزار بشکه در روز فرآورده و ۱۴ اینچ تبریز - خوی – ارومیه به طول ۲۲۰ کیلومتر از تبریز به ارومیه با ظرفیت کل ۶۵ هزار بشکه در روز فرآورده، صبح روز دوشنبه (چهارم اسفندماه) از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.

سرمایه‌گذاری انجام‌شده در پروژه خط لوله شازند - قم - ری ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال،  پروژه خط لوله نائین - کاشان - ری ۵ هزار و ۴۰ میلیارد ریال و ۸۴.۵ میلیون یورو و پروژه تبریز - خوی - ارومیه ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال بوده است.

احداث خط لوله از شازند تا ری با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز

افزایش ظرفیت انتقال فرآورده به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز در مسیر شازند تا ری و ۴.۳ میلیون مترمکعب خاکبرداری از جمله اقدام‌ها در پروژه خط لوله شازند - قم - ری است. پیمانکار این پروژه که قرارداد آن به صورت EPC بوده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) و مشاور آن مهندسین مشاور طرح‌اندیشان بوده است.

افزایش ظرفیت انتقال ۲۰۴ هزار بشکه‌ای فرآورده از جنوب کشور با احداث خط لوله نائین - کاشان - ری

انتقال بخشی از گازوئیل، نفت سفید و بنزین تولیدشده در پالایشگاه‌های ستاره خلیج‌فارس، بندرعباس و پالایشگاه آتی هرمز به نائین و کاشان و از آنجا به تهران از جمله اهداف موردنظر احداث خط لوله نائین - کاشان - ری بوده است. احداث ۱۰ مخزن سقف ثابت و متحرک جمعاً به ظرفیت ۳۰۰ هزار مترمکعب در نائین از جمله طرح‌های جانبی این پروژه به‌شمار می‌رود، افزون بر آن در قالب این پروژه تلمبه‌خانه جدید کاشان احداث شد و تلمبه‌خانه موجود نائین نیز توسعه یافت. در قالب این پروژه افزون بر احداث ۴۲۰ کیلومتر خط لوله ۲۰ اینچ مجهز به سیستم نشت‌یاب در حد فاصل نائین، کاشان و ری، توسعه و ارتقای پست برق موجود، ایجاد ۶ کیلومتر خط انتقال برق ۶۳ کیلوولت از کاشان به تلمبه‌خانه کاشان و توسعه پست برق ۶۳ کیلوولت کاشان و توسعه پایانه ری مدنظر قرار گرفت.

در قالب این پروژه  ۸ هزار و ۸۰۰ تن عملیات ساخت و نصب مخازن، ۲ هزار و ۸۶۷ مترمربع ساختمان اداری، احداث ابنیه و سازه‌های صنعتی به مساحت ۵ هزار و ۳۳۰ مترمربع، نصب ۳۰ دستگاه تجهیزات دوار اجرایی شده است. نوع قرارداد این پروژه EPC  و پیمانکار آن شرکت مشارکت نصر بوده است.

حذف تردد ۵۰۰ دستگاه نفتکش با بهره‌برداری از خط لوله تبریز - خوی - ارومیه

تهیه و نصب سه دستگاه الکتروپمپ، ساخت یک دستگاه مخزن رلیف ۲۴۰ مترمکعبی، احداث ساختمان‌های اداری و صنعتی پایانه خوی و ارومیه، اجرای لوله‌کشی پایانه ۸ اینچ خط قدیم ارومیه، ساخت ۲۴ کیلومتر خط لوله ۱۰ اینچ سلماس - خوی و تأسیسات میان مسیری، اجرای ۲۶۰ کیلومتر کابل فیبر نوری، احداث تأسیسات تکمیلی خط لوله تبریز - خوی - ارومیه از جمله اقدام‌های انجام‌شده در اجرای پروژه خط لوله تبریز - خوی - ارومیه بوده است. در این پروژه که نوع قرارداد آن EPC بوده، ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده و از جمله مزایای اجرای آن حذف تردد ۵۰۰ دستگاه نفتکش است که افزون بر صرفه‌جویی اقتصادی، مزایای زیست محیطی نیز به همراه دارد.

زنگنه: برای ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس همه زحمت کشیدند

بیژن زنگنه در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی انتقال، توزیع و ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه به روزهای انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم؛ می‌گویند پیروزی هزار پدر دارد و شکست یتیم است، به ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت: تصمیم‌های ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس سال ۱۳۸۲ طبق اسناد موجود گرفته و موافقت‌نامه اجرایی آن امضا شد، دوستان دولت بعدی آمدند، دنبال کردند و این پالایشگاه را پیش بردند. همان قدری که زحمت کشیدند ما آن را با جزئیات اعلام کردیم.  

وی با اشاره به اینکه گفته می‌شود نبوغ یک نفر پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به پایان رسانده است، مگر پالایشگاه با نبوغ ساخته می‌شود!؟ پالایشگاه با همت و مدیریت ساخته می‌شود، افزود: همه می‌خواهند بگویند ما پالایشگاه ستاره خلیج فارس را ساختیم و آن را به نام خود تمام کنند. همیشه گفته‌ایم هرکسی می‌خواهد این پالایشگاه به نام او باشد اشکالی ندارد و استقبال می‌کنیم، اما انصاف هم موضوع خوبی است، زحمات دیگران را خراب نکنند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه واحدهای فرآیندی پالایشگاه ستاره خلیج فارس طبق استناد موجود در سال ۹۲ حدود ۴۱ درصد پیشرفت داشتند، ادامه داد: این پالایشگاه با مدیریت و فداکاری مدیران پیش رفته است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و اغتشاش مدیریتی

زنگنه با یادآوری اینکه در زمان تدریس «آشنایی با مدیریت پروژه» یکی از طرح‌هایی که فکر می‌کردم باید به‌عنوان اغتشاش مدیریت درس داد نیروگاه شهید رجایی بود، تصریح کرد: وقتی سال ۱۳۶۸ وارد وزارت نیرو شدم با این نیروگاه زمین مانده برخورد کردم. خیلی زحمت کشیدیم تا این طرح را توانستیم تمام کنیم و از نظر مدیریتی به آن نظام دهیم. پس از این پروژه به این نتیجه رسیدیم که باید شرکت‌های پیمانکار عمومی تأسیس شود. مپنا برای نیروگاه حرارتی و فرآب برای نیروگاه آبی تشکیل شد.

وی تصریح کرد: این نیروگاه همیشه در موضوع تدریس مورد توجهم بود، اما پس از دیدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس دیدم نیروگاه شهید رجایی در مقابل آن هیچ است. باید این پروژه را موضوع تدریس قرار دارد، اگر می‌خواهید اغتشاش مدیریتی در یک طرح پیدا کنید من بدتر از طرح ستاره خلیج فارس در عمر کاری‌ام ندیدم. البته ساخت این پروژه ابتدا با روش خوبی آغاز شده است، اما وقتی جلوتر رفت به جایی رسید که فقط باید در دانشگاه‌ها تدریس کرد، این افتخار ندارد.

وزیر نفت با بیان اینکه من و همکارانم وقت مدیریتی زیادی برای این پالایشگاه گذاشته‌ایم تا توانستیم این پروژه را با زحمت و فشار انجام دهیم، افزود: سردار عبدالهی، فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به نقل از یکی از فرماندهان ارشد سپاه که بازدیدی از این طرح داشتند برایم نقل کردند اینجا (پالایشگاه ستاره خلیج فارس) داعش حمله کرده است.

زنگنه با اشاره به اینکه همه کاری در این پالایشگاه انجام شده بود، اما به کار اصلی پرداخته نشده بود، گفت: بسیار زحمت کشیده شد تا این پالایشگاه به تولید بنزین برسد. شرکت‌های اویک و اویکو بسیار زحمت کشیدند تا توانستند این پالایشگاه را راه‌اندازی کنند. همکاران مدیریتی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز هر هفته به این پالایشگاه سفر کردند، صدها ساعت وقت برای پروژه گذاشتم. ما منتی نگذاشتیم، زیرا وظیفه‌مان بود این کار را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: آنچه به ما رسید نه‌تنها پیشرفت کم (پالایشگاه ستاره خلیج فارس)، بلکه یک وضع مغشوش بود که با ادامه آن راه هرگز به نتیجه نمی‌رسیدیم. مدیریت کار را تمام می‌کند. در پیشرفت مدیریت اصل است، اصل توسعه‌ها با اندیشه درست مدبرانه است که نباید آن را دست‌کم گرفت.

برای خودتان افتخارهایی می‌سازید که هرگز وجود نداشته است

وزیر نفت از همه افرادی که برای ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس زحمت کشیدند قدردانی کرد و با تأکید بر اینکه در این پروژه همه بودند و هیچ‌کس نباید تک‌خوری کند، افزود: به زمان انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، عده‌ای در این چند سال بیکار ماندند و حالا تلاش می‌کنند در انتخابات کاری کنند.

زنگنه در ادامه به نقل قولی اشاره کرد و گفت: در انتخابات ریاست جمهوری قصابی در گرگان کاندیدا شد، از وی دلیلش را پرسیدند گفت این روزها وضعم بسیار خوب است، به این دلیل که همه می‌خواهند ببیند قصابی که کاندیدا شده کیست و به همین دلیل می‌آیند و از من گوشت می‌خرند، درسته که رئیس‌جمهور نمی‌شوم، اما رئیس صنف قصابان گرگان که می‌شوم.

وی افزود: حال عده‌ای بیکار بودند و دائم به وزارت نفت فحش می‌دهند. آخر افتخارات شما چه بوده است؟! برای خودتان افتخاراتی می‌سازید که هرگز وجود نداشته است. اگر از زاویه مدیریتی بخواهیم درباره کارهایی که انجام دادید بحث کنیم می‌بینیم بسیاری از آنها افتخارات نیست، سیئات است.

وزیر نفت تصریح کرد: اگر حرف نمی‌زنیم به این دلیل نیست که زبان نداریم، دلیلش این است که وقت نداریم.

۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای ساخت خطوط لوله جدید نفتی

زنگنه با قدردانی از شرکت‌هایی که طرح‌های ملی انتقال، توزیع و ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی را انجام دادند، اظهار کرد: فعالیت‌های شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران زیاد دیده نمی‌شود، اما جا دارد از زحمات آنها قدردانی شود. ما ۱۳ هزار کیلومتر خطوط لوله اصلی انتقال نفت و فرآورده داریم که روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت و فرآورده نفتی را برای مصارف داخلی انتقال می‌دهند.

وی با اشاره به توسعه فناوری در کشور و با بیان اینکه لوله‌های کشور همگی در ایران ساخته می‌شود، گفت: خط لوله گوره - جاسک همانطور که بارها گفتم ایرانی‌ترین خطوط لوله نفت کشور است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه با بهره‌برداری رسمی سه خط لوله مهم انتقال فرآورده کشور از تردد هزاران نفتکش جاده‌پیما جلوگیری می‌شود، افزود: خوشبختانه همه این طرح‌ها در این دولت آغاز و در همین دولت تکمیل شد.

زنگنه، جلوگیری از قاچاق سوخت و فرآورده را که به دلیل یارانه‌ای بودن آن در ایران رخ می‌دهد از جمله مزایای اجرای خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده عنوان کرد.

وی اجرای این سه خط لوله را برای تامین فرآورده‌های شمال از مسیر تهران بسیار با اهمیت دانست و با تاکید بر ضرورت توسعه پالایشگاه‌ها و خطوط لوله افزود: ما ساخت چند خط لوله را در حال اجرا داریم که مهمترین آن، خط لوله انتقال فرآورده ۲۶ اینچ بندرعباس- سیرجان-رفسنجان است که بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس را بتوانیم به مناطق مرکزی بیاوریم.

وزیر نفت مجموع هزینه سه خط شازند- قم- ری، نایین- کاشان- ری و تبریز- خوی- ارومیه را بیش از هشت هزار میلیارد تومان و ۹۸ میلیون یورو عنوان کرد.

زنگنه ضمن اشاره به خط لوله گوره – جاسک و بیان اینکه همه تجهیزات این خط لوله در ایران ساخته می‌شود، گفت: جوشکاری و لوله‌گذاری این طرح تا پیش از پایان امسال تکمیل می‌شود، امیدواریم در ماه‌های نخست سال آینده نخستین بارگیری نفت خام از جاسک را داشته باشیم.

صادرات فرآورده‌های نفتی ایران ۴ برابر شد

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید کارهای بزرگی در حوزه پالایش و پخش و صادرات فرآورده‌های نفتی انجام داده است، گفت: ظرفیت پالایشی کشور از رقم روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به رقم کنونی دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کنونی رسیده است. تولید روزانه بنزین کشور از کمتر از ۵۰ میلیون لیتر به ۱۰۷ میلیون لیتر و تولید روزانه گازوئیل از ۹۴ میلیون لیتر به ۱۱۳ میلیون لیتر در سال ۹۸ رسیده است.

وزیر نفت با اشاره به کیفیت فرآورده‌های تولیدی گفت: کیفیت فرآورده‌های تولیدی در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته، تولید بنزین یورو۴ و ۵ در سال ۹۱ صفر بوده و در سال ۹۸ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر رسیده، تولید روزانه گازوئیل با کیفیت یورو نیز از ۶ میلیون لیتر در اوایل سال ۹۲ به ۴۵ میلیون لیتر در سال ۹۸ رسیده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات فرآورده‌های نفتی نیز به دلیل افزایش گازرسانی و افزایش ظرفیت تولید پالایشی چهار برابر شده است، تصریح کرد: صادرات فرآورده‌های نفتی از روزانه ۵.۹ میلیون تن در سال ۹۱ به ۲۳ میلیون تن در سال ۹۸ رسیده‌ است.

۴۴ مجوز ساخت پالایشگاه نفت دادیم

وزیر نفت با بیان اینکه طرح‌های بهسازی و ارتقای کیفی پالایشگاه‌ها نیز در این سالها انجام شد، گفت: ‌بهسازی پالایشگاه‌های تبریز، بندرعباس و اصفهان با حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده است که در نتیجه اجرای این طرح‌ها، ۷ میلیون لیتر تولید بنزین افزایش یافته است و کیفیت ۱۰ میلیون لیتر بنزین و ۱۱ میلیون لیتر گازوئیل به یورو ۴ و ۵ ارتقا یافته است.

زنگنه همچنین از دو طرح تثبیت ظرفیت پالایشی پالایشگاه آبادان و واحد تصفیه نفت گاز (GHT) پالایشگاه اصفهان به‌عنوان دو طرح در حال اجرا نام برد و توضیح داد: با بهره‌برداری از طرح تثبیت ظرفیت پالایشی پالایشگاه آبادان مازوت تولیدی این پالایشگاه از ۴۵ درصد به ۲۶ درصد می‌رسد و کیفیت فرآورده این پالایشگاه به یورو ۵ ارتقا می‌یابد، پیشرفت این طرح هم‌اکنون بیش از ۶۵ درصد است و پیش‌بینی می‌شود فاز نخست آن سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد، همچنین واحد تصفیه نفت گاز (GHT) و ارتقای کیفی تولید پالایشگاه اصفهان نیز در حال اجراست که ان‌شاء‌الله واحد تقطیر این پالایشگاه اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون ۴۴ مجوز ساخت پالایشگاه نفت خام و میعانات گازی به ظرفیت روزانه سه میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه صادر کرده‌ایم، گفت: آنچه سهم‌مان در قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و پتروپالایشگاه‌ها را اجرا کردیم.

وزیر نفت با اشاره به ریل‎گذاری برای آینده افزود: ما سند تامین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا افق ۱۴۲۰ را با تاکید بر کارآیی و بهینه‌سازی مصرف سوخت تدوین کردیم و در تصویب شورای عالی انرژی رساندیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه اگر به بهینه‌سازی در مصرف توجه نکنیم با هیچ برنامه تولیدی پاسخگوی نیازهای کشور نخواهیم بود، تصریح کرد: گرچه افزایش تولید در بخش گاز و فرآورده‌های نفتی ضروری است اما جوابگویی به نیازها، تنها با تاکید بر بهینه‌سازی مصرف تحقق می‌یابد که نباید از این موضوع غفلت کرد.

ظرفیت پالایش نفت ایران در شرایط کرونا کاهش نداشت

علیرضا صادق‌آبادی در این مراسم گفت: با اجرای پروژه خط لوله نائین - کاشان - ری و انبار ارومیه ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده در سخت‌ترین شرایط تحریم و کرونا بیش از ۵۰۰ میلیون لیتر در کشور افزایش یافت که با احتساب افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی به‌وسیله تکمیل مخازن دیگر در مجموع یک میلیارد لیتر به ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده کشور افزوده شد.

وی افزود: در پایان سال ۹۸ بحران شیوع ویروس کرونا فشار زیادی را به لحاظ مصرف به کشور تحمیل کرد، با این حال ما جزو معدود پالایشگرانی در دنیا بودیم که ظرفیت پالایش نفت را کاهش ندادیم. این کار در شرایطی رخ داد که پالایشگاه‌های بسیاری در سراسر دنیا تعطیل شدند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: در روزهای پایانی پارسال برای عملیاتی شدن مخازن، فشار بسیار زیادی به همکارانم وارد شد، اما خوشبختانه با همت این عزیزان و عملیاتی شدن به‌موقع مخازن، ظرفیت پالایشی کشور حفظ شد.

صرفه‌جویی ۴ هزار میلیارد تومانی سالانه از محل اجرای ۳ پروژه خط لوله در کشور

صادق‌آبادی تصریح کرد: اجرای سه پروژه خط لوله نائین - کاشان - ری، شازند - قم - ری و تبریز - خوی - ارومیه به همراه تلمبه‌خانه‌ها و مخازن تعادلی که امروز به بهره‌برداری رسمی رسید، در مجموع سالانه ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار میلیارد تومان در کشور صرفه‌جویی می‌شود.

وی تأکید کرد: پروژه خط لوله شازند  - قم - ری ظرفیت انتقال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه را دارد. این ۳۰۰ هزار بشکه را اگر بخواهیم با نفتکش‌ها جاده‌پیما حمل کنیم، هزینه‌اش ۲۰۰ تومان به ازای هر تن کیلومتر خواهد بود؛ در صورتی که هزینه انتقال با خط لوله ۱۸ تومان به ازای هر لیتر است که از این محل فقط روزانه حدود ۱.۶ میلیارد تومان برای مجموعه شرکت ملی پالاش و پخش فرآورده‌های نفتی صرفه‌جویی به همراه دارد که معادل صرفه‌جویی سالانه ۶۰۰ میلیارد تومان برای کشور است.

معاون وزیر نفت در پالایش و پخش صرفه‌جویی محقق شده از محل هرکدام از این پروژه‌ها برای مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی را ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در مجموع با اجرای این سه پروژه از هزینه‌کرد حدود ۲ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای انتقال فرآورده در کشور جلوگیری شده است.

صادق‌آبادی افزود: از محل اختلاف قیمت نفت گاز و گاز طبیعی نیز که برای انتقال با خط لوله به ازای هر تن کیلومتر، ۲۰۰ تومان و برای انتقال با نفتکش (نفت‌گاز) ۳۰۰ تومان به ازای هر لیتر است در هرکدام از این پروژه‌ها حدود ۶۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی برای کشور محقق شده که در مجموع معادل صرفه‌جویی سالانه حدود ۴ هزار میلیارد تومان است.

مواهب اجتماعی اجرای پروژه‌های خط لوله در دل پروژه‌ها نهفته هستند

وی با اشاره به منافع اجتماعی و ملی این طرح افزون بر منافع اقتصادی گفت: این پروژه‌ها افزون بر توجیه‌پذیری اقتصادی، آزادی عمل بسیار بالایی هم به ما می‌دهد که بحث‌هایی نظیر مشکلات نقل و انتقال، مسدودشدن جاده‌ها و یخبندان و... از جمله مشکلات و چالش‌های انتقال فرآورده با نفتکش به شمار می‌آید که در خطوط لوله حذف شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: از لحاظ مسئولیت‌های اجتماعی نیز برای انتقال این حجم از فرآورده در هرکدام از این خطوط لوله، حدود ۱۵۰۰ تانکر عملیاتی و در مجموع حدود ۵ هزار تانکر عملیات انتقال فرآورده را انجام می‌دادند که با چالش‌هایی نظیر ترافیک، تصادف و... روبه‌رو بودند.

صادق‌آبادی با تأکید بر اینکه آثار اجتماعی اجرای پروژه‌های خط لوله در دل این پروژه‌ها نهفته هستند، گفت: این پروژه‌ها به لحاظ زیست محیطی نیز مزایایی از جمله کاهش مصرف نفت‌گاز را در کشور به همراه داشته‌اند.

ستاری نائینی: ایران در ساخت و اجرای پروژه‌های خطوط لوله صددرصد خودکفا شد

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی