• وزارت نفت
  • عنوان
  • 3 طرح ایرانی تولید کاتالیست پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن سنگین و طرح استحصال اتان به بهره‌برداری رسید

با دستور رئیس‌جمهوری و برای نخستین بار در کشور

3 طرح ایرانی تولید کاتالیست پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن سنگین و طرح استحصال اتان به بهره‌برداری رسید

3 طرح تولید کاتالیست پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن سنگین و طرح استحصال اتان با دانش فنی ایرانی برای نخستین بار در کشور به بهره‌برداری رسید.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، 3 طرح تولید کاتالیست پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن سنگین (CX) و طرح استحصال اتان که برای نخستین بار در کشور با دانش فنی ایرانی اجرا شده‌اند، روز پنجشنبه (۲۶ فروردین‌ماه) با دستور رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.

واحدهای تولید کاتالیست‌های پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن سنگین برای نخستین بار در کشور از سوی پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در شهرستان شازند استان مرکزی اجرا شده‌اند و ۱۰۰ درصد تجهیزات این واحدها در داخل کشور ساخته شده است که اجرای این واحدها سبب بی‌نیازی صنعت پتروشیمی از واردات این دو نوع کاتالیست می‌شود.

ظرفیت واحد تولید کاتالیست پلی‌پروپیلن که با سرمایه‌گذاری ۷ میلیون دلاری احداث شده است، ۱۲ تن در سال معادل ۳۰ درصد نیاز صنعت پتروشیمی و قابل توسعه تا تأمین کامل نیاز کشور است. طرح تولید کاتالیست پلی‌اتیلن سنگین نیز با فناوری CX و حجم سرمایه‌گذاری ۳ میلیون دلار اجرا شده و ظرفیت تولید سالانه ۲۰ تن معادل ۲۵ درصد نیاز صنعت پتروشیمی را داراست که قابل توسعه تا تأمین کامل نیاز کشور است.

کاتالیست‌ها به عنوان قلب واحدهای فرآیندی پتروشیمی استفاده می‌شوند. ارزش کاتالیست‌های مصرفی در صنعت پتروشیمی ۲۷۰ میلیون دلار در سال است که از ۴۰ نوع کاتالیست مهم مورد استفاده در صنعت پتروشیمی، تاکنون ۱۹ نوع بومی‌سازی شده و براساس برنامه، ۹ نوع دیگر نیز تا پایان امسال بومی‌سازی می‌شوند.

رئیس‌جمهوری: صنعت پتروشیمی؛ تامین‌کننده ۹۰ درصد ارز نیمایی کشور در سال ۹۹

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه صنعت پتروشیمی توانست ۹۰ درصد ارز نیمایی کشور را در سال ۹۹ تامین کند، گفت: این صنعت همواره در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی با دشمن قرار داشته است.

دکتر حسن روحانی، در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت با بیان اینکه مانع‌زدایی‌ها برای ما بسیار اهمیت دارد و دولت تا آخرین روز و آخرین ساعت همه تلاش خود را برای به سرانجام رساندن طرح‌ها به کار می‌بندد، گفت: در این سه سال جنگ اقتصادی که دشمن می‌خواست ما را از ارزآوری محروم کند، صادرات غیرنفتی به میدان آمد و یکی از وجوه صادرات غیرنفتی که به واسطه آن ۹۰ درصد ارز نیمایی ما تامین شد، صنعت پتروشیمی بود.

وی با بیان اینکه پتروشیمی یکی از صنایع خط مقدم برای جنگ اقتصادی بوده است، عنوان کرد: فقط یکی از طرح‌هایی که امروز افتتاح شد و اجرای آن چهار سال به طول انجامید، با صرف حدود یک میلیارد دلار هزینه، سالانه یک میلیارد دلار درآمدزایی می‌کند که این امر نشانگر سودآوری این صنعت است.

روحانی گفت: چهار هدف را همچنان تا پایان دولت دنبال می‌کنیم؛ مقابله با ویروس کرونا، شکست تحریم، پایان‌بخشی طرح‌های نیمه‌تمام و رسیدگی بیشتر به معیشت مردم که هر چهار مورد از اولویت‌های ما در ماه‌های پایانی دولت خواهد بود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون سربازان دیپلماسی کشور در وین در تلاش هستند، افزود: برای ما مهم نیست دشمن چه زمانی به سر عقل می‌آید و چه زمانی در برابر قانون تواضع می‌کند، اما یقین داریم برای آمریکا و بقیه کشورهایی که در داخل برجام بودند، راهی جز این وجود ندارد و تنها راه موجود این است که به توافق برجام به طور کامل بازگردند.

نقش‌آفرینی درآمدهای نفتی پسابرجام در ثمربخشی امروز طرح‌ها

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های بزرگی که در سال‌های اخیر انجام شده، از محل سرمایه‌های صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است، تصریح کرد: این موضوع را باید حاصل برجام بدانیم. هر زمانی که توانستیم نفت بیشتری صادر کنیم پول بیشتری وارد صندوق توسعه ملی شد و زمانی هم که در صادرات نفت مشکل به‌وجود آمد، پول واریزی در صندوق کاهش یافت. در سال‌های ۹۵، ۹۶ و حتی اوایل سال ۹۷ توانستیم میزان مناسبی صادرات نفت داشته باشیم، اما بعد از آن چون صادرات نفت کمتر شد، منابع صندوق هم کاهش یافت.

روحانی ادامه داد: هرچند از دولت قبل پولی در صندوق توسعه ملی بود، اما باید عنوان کرد که تقریبا همه منابع صندوق به دولت‌های یازدهم و دوازدهم مربوط می‌شود و این صندوق هم به خوبی برای حمایت از اجرای طرح‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کرده است.

صنعت نفت همواره در تاریخ ایران درخشیده است

وی گفت: اینکه ما در این یکسال و چندماه، ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی خود اضافه کرده‌ایم افتخاری برای تاریخ ایران است. صنعت نفت همواره در تاریخ کشور درخشیده است، به‌ویژه در دهه ۹۰ که اگر بگوییم این دهه، دهه پیشرفت، پیروزی و جهش در تولید و توسعه بوده است، بی‌راه نگفته‌ایم.

رئیس‌جمهوری افزود: کارهای بسیار بزرگی در صنعت نفت در طول این دهه (دهه ۹۰) انجام شده است، از اکتشافات بزرگ نفت و گاز تا پایان دادن به پروژه‌های بزرگ در عسلویه، از کارهای عظیم در طرح انتقال نفت گوره - جاسک تا تکمیل پروژه‌های پتروشیمی مانند بیدبلند خلیج‌فارس و طرح‌های دیگر، از فعالیت‌های تحقیق و توسعه تا ساخت کمپرسورهای نفتی، از جمع‌آوری فلرها تا گازرسانی به روستاهای کشور از جمله گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان که در این دولت انجام شد.

زنگنه: ۲۱.۵ میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد

وزیر نفت افتتاح طرح‌های پتروشیمی را مصداق اقتصاد مقاومتی، مقابله با خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش دانست و گفت: با افتتاح طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر، در مجموع ۲۱.۵ میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی (۲۵ میلیون تن) عملیاتی شده است.

بیژن زنگنه در آیین افتتاح سه طرح پتروشیمی به صورت ویدئوکنفرانس و با فرمان رئیس‌جمهوری، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان اظهار کرد: تعهد ما در ابتدای سال ۱۳۹۹ این بود که طرح‌های پتروشیمی با ظرفیت ۲۵ میلیون تن به بهره‌برداری برسد که خوشبختانه با تلاش شبانه‌روزی جمعی از مدیران و کارکنان شاغل در این طرح‌ها و با وجود فشار بیماری کرونا و تحریم‌های شدید علیه صنعت نفت، بزرگترین جهش تاریخ پتروشیمی کشور در سال ۱۳۹۹ رقم خورد و تا کنون ۲۱.۵ میلیون تن از تعهد ۲۵ میلیون تنی افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی محقق شده است.

وی با بیان اینکه جهش دوم پتروشیمی آخرین گام‌های مستحکم خود را برای رسیدن به مقصد برمی‌دارد و جهش سوم با قدرت در حال وقوع و طرح‌های آن در حال اجراست، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، با افزودن سه ابرپروژه به طرح‌های جهش سوم، ارزش محصولات پتروشیمی از ۳۴ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۴ به ۴۰ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۶ افزایش خواهد یافت.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه خوراک همه ابرپروژه‌های پتروشیمی تعیین و سرمایه‌گذاران آن مشخص شده است و در همین دولت هم کار آنها آغاز خواهد شد، افزود: با یاری خداوند متعال، نه تنها طرح‌های جهش دوم را به سرانجام و اکثر آنها را به پایان رساندیم، بلکه ریل‌گذاری و پایه‌گذاری مستحکمی برای دولت بعد انجام دادیم. تولید خوراک به اندازه کافی از اهداف ما بوده است و عمده طرح‌های تامین خوراک پتروشیمی اجرا و بخش کمی هم در دست اجراست و خوراک برای طرح‌های جهش دوم و سوم هم تامین شده است.

پالایشگاه پارسیان سپهر و در آمد یک میلیارد دلاری

زنگنه با بیان اینکه طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر و دو طرح مهم تولید کاتالیست صنعت پتروشیمی امروز به بهره‌برداری می رسد، اظهار کرد: با افتتاح طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر، چهاردهمین طرح از ۱۷ طرح پتروشیمی که تعهد شده بود به بهره‌برداری می‌رسد و سه طرح پتروشیمی مسجدسلیمان، متانول سبلان و اکسیر حلال نیز ظرف هفته‌های آتی افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر سال ۱۳۹۳ در جریان نخستین سفر رئیس‌جمهوری به استان فارس به‌صورت ویدئوکنفرانس در جوار پالایشگاه پارسیان و منطقه مُهر آغاز شد، ادامه داد: هدف از اجرای این طرح، جداسازی هیدروکربن‌های سنگین از گازهای تولید میدان‌های تابناک، شانول، وراوی و هما بوده است که در منطقه عمومی مُهر و لامرد واقع شده‌اند.

وزیر نفت با یادآوری اینکه این میدان‌ها (میدان تابناک، شانول، وراوی و هما) در دوران ریاست‌جمهوری آقای خاتمی توسعه یافته بود و پالایشگاه پارسیان هم در همان مقطع اجرا شد، گفت: این طرح در مرحله نخست قرار بود تنها در شهرستان مُهر اجرا شود اما سرمایه‌گذار به دلیل فنی و اقتصادی محکم این طرح را دو منطقه پارسیان (بخش نخست) و عسلویه (بخش دوم) اجرا کرده است.

زنگنه میزان سرمایه‌گذاری در طرح پالایش پارسیان سپهر را ۱.۳ میلیارد دلار و درآمد سالانه آن را بیش از یک میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: این طرح از سوی ستاد اجرایی فرمان امام انجام شده است و سالانه ۳.۳ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی می‌افزاید.

وی با بیان اینکه با افتتاح طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر، در مجموع ۲۱.۵ میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی (۲۵ میلیون تن) کشور عملیاتی شده است، تصریح کرد: ظرفیت تولید پتروشیمی با افتتاح سه طرح باقیمانده از مجموع ۱۷ طرح برنامه‌ریزی شده، به بیش از ۲۴.۵ میلیون تن می‌رسد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه این طرح‌ها از مصادیق اقتصاد مقاومتی، مقابله با خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش افزوده و جهش تولید است، خطاب به رئیس‌جمهوری گفت: صنعت پتروشیمی در دوران تحریم‌ها یکی از ارکان اصلی مقاومت کشور بوده است به نحوی که نزدیک ۹۰ درصد ارزی که در سال گذشته در سامانه نیما عرضه شده، بنابر گزارش بانک مرکزی از سوی شرکت‌های پتروشیمی بوده است.

زنگنه گفت: تنوع‌بخشی به مقاصد صادرات محصولات پتروشیمی هم از کارهایی بوده که اگرچه سخت، اما در این سال‌ها اجرایی شده است.

وی به امضای قرارداد ۳۰۰ میلیون دلاری با شرکت توسعه انرژی تدبیر(زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام) برای فشارافزایی میدان‌ها (تابناک، شانول، وراوی و هما) هم اشاره کرد و افزود: خوراک آینده این مجموعه با اجرای اینکار تضمین خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون واحد بازیابی فاز نخست پتروشیمی بوشهر با ظرفیت یک میلیون تن، بیدبلند خلیج فارس با ظرفیت ۳.۴ میلیون تن، پتروپالایش کنگان با ظرفیت ۳.۵ میلیون تن و پالایشگاه پارسیان سپهر با ظرفیت ۳.۳ میلیون تن برای تامین خوراک به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد: تا پایان امسال فازنخست واحد ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ با ظرفیت یک میلیون تن و سال آینده هم ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ با ظرفیت یک میلیون تن برای تامین خوراک به بهره‌برداری می رسد که در پایین دست آن یک پتروشیمی قرار دارد.

نقش محوری کاتالیست‌ها در پتروشیمی

زنگنه از کاتالیست‌های فرآیندی پتروشیمی‌ به‌عنوان دیگر طرح‌هایی که امروز به بهره‌برداری می رسد نام برد و گفت: اگرچه وزن و مقدار کاتالیست‌ها در صنعت پتروشیمی کم است اما در صورت عدم تامین کیفی آنها واحدها و مجتمع‌ها از مدار خارج می شوند.

وی با اشاره به اینکه در صنعت پتروشیمی کشور ۴۰ نوع کاتالیست به ارزش ۲۷۰ میلیون دلار در سال مصرف می‌شود، افزود: تا امروز ۱۹ نوع از این کاتالیست‌ها داخلی‌سازی شده است و با اقدام‌های انجام شده تا پایان امسال ۹ کاتالیست دیگر داخلی‌سازی می‌شود و به ۲۸ کاتالیست می‌رسیم. شرکت دولتی پژوهش و فناوری نقش مهمی در این زمینه داشته است.  

وزیر نفت میزان سرمایه‌گذاری در دو طرح کاتالیست شازند اراک را ۲۷۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم با کارهایی که انجام داده‌ایم رضایت مردم را به دست بیاوریم و تعهدی که دولت در جهت سربلندی کشور داشته به خوبی به انجام رسانده باشیم. همچنین امیدواریم صنعت پتروشیمی با ریل‌گذاری که برای آینده شده است با همین قدرت پیش برود.

زنگنه در پایان در پاسخ به پرسش رئیس‌جمهوری درباره اینکه آیا تا پایان دولت، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد، گفت: نزدیک شده‌ایم و با اغماض چند ماهه به این رقم خواهیم رسید.


پژوهان: ۹۹؛ سال جهش فناوری در صنعت پتروشیمی


راحت: سرمایه طرح پالایشگاه پارسیان سپهر یکساله بازمی‌گردد
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی