زنگنه: گازرسانی به‌ منطقه سیستان به‌زودی تکمیل می‌شود

وزیر نفت اعلام کرد که گازرسانی به منطقه سیستان به‌زودی تکمیل می‌شود و تلاش می‌شود اگر موانعی هم وجود دارد، رفع شوند.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، بیژن زنگنه روز پنجشنبه (۱۹ فروردین‌ماه) در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: خط لوله انتقال اصلی گاز به منطقه کلی سیستان و بسیاری از شهرهای آن در پایان کار است و این خط انتقال به‌زودی در بیشتر این شهرها افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه بخش مهمی از زابل شبکه دارد و از طریق سی‌ان‌جی (گاز طبیعی فشرده) تامین می‌شود، افزود: بی‌شک این گاز برای مردم به‌ویژه صنایع و گلخانه‌ها برای کشت اهمیت دارد و به امید خدا در مرحله بعد از آن برای صادرات به افغانستان استفاده خواهیم کرد.

وزیر نفت همچنین با بیان اینکه تاکنون اقدام‌های خوبی در این حوزه انجام شده است، اظهار کرد: امروز با کمک استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان و مقام‌های استان از نزدیک مشکلات را پیگیری می‌کنیم و با توجه به فرمایش رهبر انقلاب اگر موانعی هم وجود دارد رفع می‌شود تا در همین سه یا چهار ماهه این کار به انجام برسد.

زنگنه تاکید کرد: پس از ماه مبارک رمضان سفری به جنوب استان هم خواهیم داشت تا از نزدیک مشکلات و موضوعات مربوط به روند گازرسانی در این حوزه بررسی شود .

سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای گازرسانی به سیستان و بلوچستان

وزیر نفت از سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای گازرسانی به سیستان و بلوچستان خبر داد و بر شتاب‌بخشی در تکمیل این پروژه‌ها تاکید کرد.

بیژن زنگنه پس از بازدید از خط انتقال گاز زاهدان-زابل، در نشست پیگیری طرح‌های گازرسانی در سیستان و بلوچستان گفت: منطقه سیستان (شهرهای شمالی استان سیستان و بلوچستان) با همت مدیران به آرامی راه توسعه خود را پیدا و خود را از اسارت در هیرمند رها کرده است و در این میان دانشگاه‌ها، نیروهای تحصیل‌کرده و فکرهای تولیدشده زیربناهای بسیار خوبی برای این منطقه شده‌اند.

وی افزود: توسعه به زیرساخت نیاز دارد و آنچه عامل این توسعه بوده عقل و انسان توسعه‌یافته است و باید در منطقه سیستان به مسائلی فراتر از موضوع آب پرداخته شود.

وزیر نفت با بیان اینکه شرکت‌ ملی، انتقال و استانی گاز زحمات زیادی برای توسعه در این استان کشیدند، تصریح کرد: برای تکمیل پروژه‌ها حداکثر زمان انتهای تیرماه است بنابراین سعی کنید تا خردادماه پروژه‌ها را تکمیل کنید زیرا در شهریور و مهرماه نه ما هستیم و نه شما اما کار باید برای مردم  انجام شود و دوباره در دور تصمیم‌ها نیفتد.

به گفته زنگنه، شرکت گاز کار بزرگی در سیستان و بلوچستان انجام داده، ۲۰ هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری شده است و باید با همت کار را تمام کند.

وی همچنین اظهار کرد: طرح رزاق ابتکار سپاه پاسداران قرارگاه قدس است و به نظر من با نیت بسیار خوب، واقع‌بینانه و معقولانه کار کردند و از این رو باید کمکشان کرد که همسو با این موضوع تاکنون حدود ۶۰ میلیون لیتر مواد سوختی به این طرح تخصیص داده شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه مطالعه خط انتقال گاز چابهار-کنارک و خاش-سراوان حتما باید دنبال ‌شود و پس از ماه مبارک رمضان سفر به مناطق جنوبی و مرکز سیستان و بلوچستان برای همین موضوع انجام خواهد شد، تاکید کرد: پارسال ۲۲۱ میلیون لیتر گاز مایع و نفت سفید در زابل توزیع شده که حدود ۳۰ درصد نسبت به سال ۹۸ بیشتر بوده و به‌طور کل توزیع نفت سفید در کل کشور ۴.۷ میلیون لیتر در روز است که ۲.۲ میلیون آن در این استان توزیع شده است.

زنگنه در پایان با اشاره به بهره‌مندی ۹۵ درصدی جمعیت کشور از گاز طبیعی، گفت: اکنون حدود پنج میلیون نفر در کشور گاز طبیعی ندارند که این تعداد شامل یک میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار می‌شود که کپسول گاز مایع به آنها تحویل می‌شود.

دولت توجه ویژه‌ای به سیستان و بلوچستان دارد


احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در سخنانی در این نشست گفت: برای اقدام‌های خوب گازرسانی در استان با معین‌سازی و شتابی که گرفته است از وزیر نفت قدردانی می‌کنیم و امید می‌رود این روند برای دیگر شهرهای منطقه که مطالعات آن نیز انجام شده است عملی شود.

وی با بیان اینکه توجه به بندر شهید بهشتی و ۲ کلید واژه رهبر انقلاب با ‌عنوان تنگه احد و سواحل مکران به عنوان گنج پنهان مورد توجه دولت است، تصریح کرد: طرح ۴۶ هزار هکتاری منطقه سیستان که ۸۵۰ میلیون دلار هزینه آن شده سرسبزی کنونی منطقه را رقم زده که بی‌شک اگر این طرح نبود چالش‌های فراوانی در این منطقه به وجود می‌آمد.

موهبتی همچنین با بیان اینکه در بخش وزارت نفت اتفاق بزرگی در گازرسانی به شهرها افتاده و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است، افزود: این گازرسانی غیر از رفاه یک ضرورت جدی در حوزه عدالت است و توسعه را به دنبال دارد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی