• وزارت نفت
  • عنوان
  • ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه به توسعه بخش بالادست گاز در فارس اختصاص می‌یابد

وزیر نفت:

۴.۵ میلیارد دلار سرمایه به توسعه بخش بالادست گاز در فارس اختصاص می‌یابد

وزیر نفت اعلام کرد که وزارت نفت دولت سیزدهم در بخش فشارافزایی و توسعه میدان‌های گازی استان فارس ۴ میلیارد و ۵۰۰ ملیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی، وزیر نفت به همراه سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری و شماری از اعضای هیئت دولت صبح روز پنجشنبه (۲۲ مهرماه) وارد استان فارس شد. بازدید از پالایشگاه گازی فراشبند، ادای احترام به شهدای گمنام شهرستان فیروزآباد، حضور در نشست‌ شورای اداری فراشبند، فیروزآباد، قیر و کارزین و ملاقات با مردم این شهرستان‌ها از برنامه‌های سفر یک‌روزه وزیر نفت به استان فارس بود.

جواد اوجی در پنجمین سفر استانی خود در حاشیه بازدید از پالایشگاه گازی فراشبند گفت: فارس، دومین دارنده ذخایر گازی کشور پس از استان بوشهر، دارای ظرفیت تولید روزانه ۱۱۴ میلیون مترمکعب گاز است که بخش اعظم آن در حوزه جنوب غربی شامل مناطق آغار و دالان، تابناک و شانول و وراوی و هماست.

وی با تأکید بر اینکه در سال‌های گذشته در بخش بالادست و پایین‌دست میدان‌ها و پالایشگاه‌های گازی سرمایه‌گذاری نشده است، گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم برنامه دارد با سرمایه‌گذاری در بخش بالادست گاز شامل طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی مشترک پارس جنوبی، میدان‌های آغار و دالان، شانول، تابناک، هما و وراوی، فشارافزایی و توسعه میدان‌های گازی جدید، از ظرفیت خالی روزانه ۱۴۰ میلیون مترمکعبی پالایشگاه‌های گازی به‌ویژه در استان‌های فارس و بوشهر استفاده کند.

افزایش ۱۱۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت تولید گاز در فارس


وزیر نفت با اشاره به وجود ۱۳ میدان گازی در استان فارس که از این تعداد تاکنون ۶ میدان توسعه یافته و هفت میدان دیگر همچنان در دستورکار توسعه قرار نگرفته است، افزود: با توسعه میدان‌های جدید، ۱۱۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز استان فارس افزوده می‌شود.

اوجی با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های خالی پالایشگاه‌های گازی فراشبند، پارسیان و پالایشگاه‌های گازی استان بوشهر گفت: میانگین ظرفیت تولید کنونی روزانه گاز در استان فارس ۱۱۴ میلیون مترمکعب است که با توسعه میدان‌های گازی جدید، ظرفیت تولید روزانه گاز طبیعی در این استان به ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

وی تصریح کرد: توسعه فاز دوم پالایشگاه گازی فراشبند را در دستور کار قرار و این قول را می‌دهیم که در سه تا چهار سال آینده، ظرفیت تولید روزانه گاز طبیعی میدان آغار در مرحله دوم ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد و ظرفیت تولید پالایشگاه فراشبند از رقم کنونی ۴۲ میلیون مترمکعب به ۶۵ میلیون مترمکعب می‌رسد.

تخصیص اعتبار ۱۱۵۰ میلیارد تومانی نفت به طرح‌های رفاهی فارس

وزیر نفت همچنین از تخصیص ۱۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت نفت به طرح‌های مسئولیت اجتماعی استان فارس در این سفر خبر داد و گفت: این اعتبار برای پروژه‌های رفاهی، آموزشی، بهداشتی و راهسازی در نظر گرفته شده که ۸۰۰ میلیارد تومان آن برای احداث جاده‌ها و ۲۵۰ میلیارد تومان آن نیز برای ۲۵۰ پروژه رفاهی، آموزشی و فرهنگی از جمله کمک به بیمارستان زینبیه شیراز و مجتمع حوزه فناوری (۱۵ میلیارد تومان) در نظر گرفته شده است که ان‌شاءالله مجتمع حوزه فناوری تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

اوجی افزود: در حوزه مسئولیت اجتماعی، اعتقاد ما بر این است که متناسب با توسعه میدان‌ها و ذخایر گازی و نفتی، مردم نیز باید از مواهب طرح‌های صنعتی همجوار خود بهره‌مند شوند، بنابراین در این سفر وزارت نفت ۱۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است.

وی تأکید کرد: بخش زیادی از مصوبه‌ها و اعتبارهایی که برای استان فارس طی دو نشست در تهران در نظر گرفته شد، به پروژه‌های مسئولیت اجتماعی این استان اختصاص می‌یابد، بخش اعظمی از این اعتبار به اصلاح و احداث جاده شیراز - کوار - فیروزآباد و نیز جاده عسلویه - جم (که گزارش‌های زیادی از ترافیک پرحجم و وقوع حوادث ناگوار در آن دریافت کرده‌ایم) اختصاص خواهد یافت.

وزیر نفت رقم سرمایه اختصاص‌یافته برای اصلاح جاده عسلویه به جم را ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار کرد: ۳۰۰ میلیارد تومان این رقم به‌صورت نقدی پرداخت می‌شود و ۵۰۰ میلیارد تومان آن نیز از طریق طرح‌هایی تازه که وزارت نفت برای تأمین اعتبار پروژه‌های جدید پیش‌بینی کرده است، تخصیص داده خواهد شد.

اوجی با اشاره به اینکه استان فارس دومین ذخایر گازی کشور را در اختیار دارد و دارای ظرفیت تولید روزانه ۱۱۴ میلیون مترمکعب گاز است، افزود: با توسعه میدان‌های  گازی جدید، روزانه ۱۱۴ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید این استان افزوده می‌شود که این توسعه برکات جدیدی را برای منطقه به همراه خواهد داشت.

وی با تأکید بر عزم وزارت نفت برای توسعه میدان‌های آغار و دالان و فاز دوم توسعه پالایشگاه فراشبند در آینده نزدیک بیان کرد: از محل اجرای این پروژه‌ها روزانه نزدیک به ۲۴۰ میلیون مترمکعب گاز در استان فارس تولید می‌شود؛ پیمانکار این پروژه‌ها به‌زودی مشخص می‌شود و کار را آغاز خواهد کرد، اجرای این طرح‌ها زمینه توسعه در استان را فراهم و افزون بر اشتغال‌زایی، بخش زیادی از مشکلات استان را حل و فصل می‌کند.

اختصاص ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای ۲۵۰ پروژه رفاهی

وزیر نفت با اشاره به تعریف تعدادی پروژه‌ مسئولیت اجتماعی در استان فارس با همکاری استانداری گفت: حدود ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار به ۲۵۰ پروژه رفاهی، آموزشی و فرهنگی این استان اختصاص می‌یابد که چنین اعتباری در زمینه مسئولیت‌ اجتماعی وزارت نفت بی‌سابقه بوده است.

اوجی با تأکید بر اینکه در طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت استان فارس، هر پروژه‌ای که تصویب شد، تا سقف ۴ درصد از اعتبارات آن در زمینه مسئولیت اجتماعی این مناطق هزینه می‌شود، افزود: توسعه یک میدان گازی رقمی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار هزینه دارد که این اطمینان را می‌دهم در توسعه میدان‌های استان فارس تا سقف ۴ درصد از این هزینه را همان‌طور که در ایلام اعلام کردیم، به این استان اختصاص خواهیم داد.

فارس استان سبز گازرسانی می‌شود

وزیر نفت با اشاره به گازرسانی به بیش از ۱۰۰ روستا در استان فارس تا پایان سال جاری با اعتبارهای مصوب، اظهار کرد: ان‌شاءالله تا نیمه نخست سال آینده، استان فارس جزو استان‌های سبز گازرسانی کشور می‌شود و هیچ روستایی در این استان از نعمت گاز بی‌بهره نمی‌ماند.

وزارت نفت آماده تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی تازه تأسیس

اوجی تکمیل و ساخت پتروشیمی‌های جدید از جمله پتروشیمی فیروزآباد را از دیگر مسائل طرح‌شده در این سفر برشمرد و افزود: وزارت نفت طبق قانون اجازه سرمایه‌گذاری در این بخش را ندارد، اما ما این آمادگی را داریم که در صورت استقبال سرمایه‌گذاران، هرگونه حمایت در زمینه تأمین خوراک و دریافت مجوزهای لازم را اجرایی کنیم.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نشست‌هایی با مدیران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) درباره تعیین تکلیف پتروشیمی فیروزآباد تصریح کرد: هلدینگ‌های بزرگی مانند شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، هلدینگ پارسیان و ... در کشور ظرفیت سرمایه‌گذاری در این بخش را دارند و با توجه به سودآوری محصولات پتروشیمی، ظرفیت خوبی برای تشویق سرمایه‌گذاری در این حوزه نیز وجود دارد و بی‌شک استقبال هم می‌شود.

وزیر نفت بحث آب و تنش‌های آبی استان فارس را از دیگر چالش‌های مطرح‌شده در این سفر دانست و تأکید کرد: اعتقاد داریم مردم این منطقه نعمت هستند و با سعی و همت دولت سیزدهم و با تلاش شبانه‌روزی و پای کار آمدن همه مسئولان، مسائل و مشکلات ان‌شاءالله حل و فصل می‌شوند.

اوجی با اشاره به اینکه همه اعضای هیئت دولت برای حل دغدغه‌های مردم پای کار آمده‌اند، ادامه داد: پس از واکسن کرونا، معیشت مردم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای رئیس‌جمهوری بود که امیدواریم با نشست‌های فشرده‌ای که برگزار می‌شود، بتوانیم این مسئله را که بحث بسیار مهمی است، در دولت حل‌وفصل کنیم.

وی گفت: با وجود تحریم‌ها، این مشکلات، مشکلات کمی نیست و لازم است مردم نیز در این باره اندکی صبر و تحمل کنند. اکنون حتی کشورهای توسعه‌یافته نیز با مشکل تأمین سوخت دست‌وپنجه نرم می‌کنند، اما با وجود کمبودهایی که با آن روبه‌رو هستند، باز هم اجازه لغو تحریم‌های ایران را نمی‌دهند، اما به خواست خداوند، برکات نصیب مردم می‌شود و مشکلات قابل حل است.

وزیر نفت یادآور شد: در بازدیدهایی که از قشرهای مختلف مردم از جمله عشایر و طوایف عشایری داشتیم، همه نکات و موارد مطرح‌شده را یادداشت کردیم و ان‌شاءالله پیگیری می‌کنیم و مسائل قابل حل است؛ این دولت و همه وزیران این اراده را دارند که با امکانات و ظرفیت‌های کشور، مشکلات را حل کنند.

اختصاص ۴۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های فشارافزایی میدان‌های گازی فارس

اوجی اجرایی شدن طرح‌های فشارافزایی میدان‌های شانول، هما، وراوی و تابناک را از دیگر مصوبه‌های این سفر دانست و گفت: ۴۰۰ میلیون دلار از اعتبارات وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران از سهم ۱۴.۵ درصد برای اجرای این طرح‌ها در نظر گرفته شده است تا جلو افت فشار و تولید در این میدان‌ها گرفته شود.

تولید روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت در استان فارس تا پایان ۱۴۰۱

وی افزود: در حوزه نفت، هم‌اکنون ظرفیت تولید روزانه ۴۲ هزار بشکه نفت در این استان وجود دارد که این رقم با بهره‌برداری از میدان خشت تا پایان سال ۱۴۰۰، ۱۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد.

وزیر نفت ادامه داد: با افزایش حدود ۱۰ هزار بشکه‌ دیگر در سال ۱۴۰۱، ظرفیت تولید روزانه نفت خام در استان فارس به ۶۰ هزار بشکه می‌رسد.

قول وزیر نفت برای اصلاح محور پرمخاطره شیراز - عسلویه

اوجی به دغدغه‌های مردم فراشبند برای توسعه میدان آغار، توسعه فاز ۲ پالایشگاه فراشبند و اصلاح محور شیراز - کوار - فیروزآباد - عسلویه اشاره کرد و گفت: این قول را می‌دهیم که با کمک وزارت راه و شهرسازی، ۸۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات طرح‌های مسئولیت اجتماعی وزارت نفت برای استان فارس را به این مسیر پرمخاطره و پرتلفات، به‌ویژه در بخش کوار تا فیروزآباد اختصاص دهیم.

تضمین تأمین خوراک ۴ پتروشیمی فیروزآباد، داراب، جهرم و فسا

اوجی درباره وضع چهار پتروشیمی فیروزآباد، داراب، جهرم و فسا گفت: متأسفانه نزدیک ۱۵ سال است که سهام این پتروشیمی‌ها بلاتکلیف مانده و سرمایه‌گذار اقدامی نکرده است. پیش از این سفر، این قول را دادم و مکاتباتی نیز داشتیم که تضمین خوراک اتان و اتلین این پتروشیمی‌ها برای تولید اتیلن و پلی‌اتیلن انجام شود.

وی با تأکید بر لزوم تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر این مجتمع‌ها گفت: با توجه به استقبال نکردن سرمایه‌گذاران در طول سال‌های گذشته، برنامه داریم تا ان‌شاءالله با بسیج کردن هلدینگ‌های بزرگی همچون شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، صندوق بازنشستگی صنعت نفت و پارسیان هلدینگ بتوانیم سرمایه‌گذار جایگزین را مشخص و تکلیف این چهار پتروشیمی را در این چهار منطقه تعیین کنیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه پروژه‌های بالادست تولید گاز، تولید نفت و نخستین مجتمع پتروشیمی ایران در مرودشت استان فارس وجود دارد، افزود: صنعت پتروشیمی، توسعه و تکمیل زنجیره ارزش در این صنعت، توسعه صنایع تکمیلی، تضمین خوراک برای بخش پیشران به‌ویژه صنایع شیمیایی را که در مجاورت مجتمع پتروشیمی شیراز قرار گرفته است جزو تعهدهای خود می‌دانیم و این قول را می‌دهیم که وزارت نفت افزون بر تضمین خوراک، حمایت لازم از سرمایه‌گذاران این عرصه را به عمل خواهد آورد.

اختصاص ۵۷ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل بیمارستان حضرت زینب (س) شیراز

وی همچنین از اختصاص ۵۷ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت و تکمیل بیمارستان حضرت زینب (س) شیراز خبر داد و گفت: برای تکمیل برج فناوری پارک علم و فناوری استان فارس نیز ۱۰ میلیارد تومان از اعتبارات وزارت نفت اختصاص می‌یابد.

وزیر نفت اظهار کرد: در این سفر همچنین تصویب شد ۱۵ میلیارد تومان از اعتبارات وزارت نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی برای افراد زیر پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد و لوله‌کشی گاز خانوارهای زیر پوشش این سازمان‌ها اختصاص یابد.

اتصال ۱۰۰ روستا و ۴۶۰ واحد صنعتی فارس به شبکه گاز تا پایان ۱۴۰۰

وی تصریح کرد: ان‌شاءالله بخشی از این پروژه‌ها تا پایان امسال و بخشی نیز تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسند، همچنین تا پایان امسال، ۱۰۰ روستا در استان فارس و ۴۶۰ واحد صنعتی به شبکه گاز متصل می‌شوند.

بازدید وزیر نفت از پالایشگاه گازی فراشبند

پالایشگاه گازی فراشبند در جنب میدان گازی دالان واقع شده است و گاز تولیدی از میدان‌های گازی آغار و دالان برای فرآورش به این پالایشگاه ارسال می‌شود. جواد اوجی، وزیر نفت طی بازدید از پالایشگاه گازی فراشبند و حضور در جمع مدیران این پالایشگاه از نزدیک در جریان روند عملیات این پالایشگاه قرار گرفت.

وی در حاشیه بازدید از این پالایشگاه گفت: استان فارس پس از استان بوشهر دومین دارنده ذخایر گازی کشور به‌شمار می‌آید و ظرفیت تولید روزانه گاز در این استان ۱۱۴ میلیون مترمکعب است. با فشارافزایی و توسعه میدان‌های گازی از ظرفیت خالی پالایشگاه‌های گاز کشور استفاده می‌کنیم و با توسعه میدان‌های گازی، روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز استان فارس اضافه می‌شود.

اوجی تأکید کرد: اعتقاد ما بر این است که متناسب با توسعه میدان‌ها و ذخایر گازی و نفتی، مردم نیز باید از مواهب طرح‌های صنعتی همجوار خود بهره‌مند شوند، بنابراین در این سفر وزارت نفت ۱۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است.

در جریان این دیدار ابوالحسن محمدی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی گزارشی را درباره وضع میدان‌های استان فارس، شرایط پروژه‌های این شرکت و نیازها و چالش‌های این صنعت ارائه کرد.

اوجی در جمع کارکنان پالایشگاه گازی فراشبند

وزیر نفت همچون دیدارهای گذشته با حضور در میان کارکنان صنعت نفت و گوش فرادادن به درددل‌ها و مشکلات آنان، موجی از دلگرمی در میان کارکنان ایجاد و از نزدیک از زحمات این قشر متخصص، تلاشگر و زحمتکش قدردانی و تأکید کرد که با اجرای برنامه‌های در نظر گرفته شده معیشت کارکنان ارکان ثالث بهبود می‌یابد.

قول وزیر نفت برای پیگیری مشکلات رانندگان شرکت زاگرس جنوبی

وزیر نفت با حضور در جمع رانندگان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی از نزدیک در جریان مشکلات این کارکنان قرار گرفت و برای پیگیری آنها قول مساعد داد. وی همچنین با تاکید بر اینکه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت، اولویت مهم وزارت نفت هستند، گفت: برای بررسی وضع کارکنان پیمانکار، به عسلویه و جم گروه کارشناسی اعزام کرده‌ام.

اوجی پس از این بازدید از تونل هفت قطعه ۳ بزرگراه فیروزآباد - کوار بازدید کرد. وی در این بازدید از نزدیک در جریان جزئیات این پروژه به‌عنوان یکی از پروژه‌های مسئولیت اجتماعی صنعت نفت قرار گرفت.

ادای احترام وزیر نفت به شهدای گمنام شهرستان فیروزآباد

وزیر نفت در هفتمین سفر کاری و استانی خود نیز همچون سفرهای گذشته با حضور در گلزار شهدای گمنام شهرستان فیروزآباد به مقام والای شهدای هشت سال جنگ تحمیلی ادای احترام کرد.

حضور در نشست شورای اداری شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین

وزیر نفت پس از حضور در گلزار شهدای گمنام در نشست شورای اداری شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند و قیر و کارزین حضور یافت و از نزدیک شنونده مشکلات و مباحث و چالش‌های مسئولان و مدیران این شهرستان‌ها بود. اوجی در این نشست ابراز امیدواری کرد با اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در فارس، این استان شاهد رشد و توسعه در همه بخش‌ها باشد. وی همچنین تصریح کرد که با تخصیص اعتباری بی‌سابقه به طرح‌های مسئولیت اجتماعی این استان از سوی وزارت نفت، شاهد روندی رو به رشد در اجرای پروژه‌های عمرانی، رفاهی و فرهنگی خواهیم بود.

وی در این نشست از اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان برای اصلاح جاده عسلویه - جم، اختصاص ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای ۲۵۰ پروژه رفاهی، گازرسانی به همه روستاهای استان فارس تا نیمه دوم سال ۱۴۰۱ و آمادگی وزارت نفت برای تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی تازه تأسیس خبر داد.

حسین آرگیو، فرماندار فیروزآباد در این نشست ضمن ابراز قدردانی از صنعت نفت برای تحقق سیاست‌های مسئولیت اجتماعی در این استان گفت: وزارت نفت برای ۲ هزار نفر در شرکت‌ها و طرح‌های تحت مدیریتش در این منطقه اشتغال ایجاد کرده و اقدام‌های قابل توجه وزارت نفت در این استان، سبب ایجاد اعتماد اجتماعی و رضایت‌مندی کارکنان شده است.

علی‌محمد کریمی، فرماندار شهرستان قیر و کارزین نیز در این نشست تأکید کرد: توسعه گازرسانی به دو دهستان پرجمعیت این شهرستان نیازمند همراهی و دریافت مجوز از سوی وزارت نفت است.

وزیر نفت پس از برگزاری این نشست طولانی به خبرنگاران گفت: وزارت نفت فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه گاز فراشبند را دنبال می‌کند و ظرفیت تولید روزانه میدان گازی آغار نیز ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد.

اوجی همچنین بر توسعه میدان‌های گازی استان فارس به‌عنوان یکی از اولویت‌های وزارت نفت تأکید کرد و گفت: اجرای این طرح‌ها به‌زودی در دستور کار قرار می‌گیرد.

دیدار مردمی وزیر نفت با مردم شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین

وی در پایان سفر یک‌روزه خود به شهرستان‌های فراشبند و فیروزآباد طی دیداری چهره به چهره در جریان مشکلات مردم شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند و قیر و کارزین و کمبودهای این مناطق قرار گرفت.

شرکت در نشست شورای اداری استان فارس

حضور در نشست شورای اداری استان فارس به ریاست رئیس‌جمهوری برنامه پایانی این سفر یک‌روزه بود.

آلبوم تصاویر / فیلم
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی