از سوی وزیر نفت

برنامه‌های وزارت نفت برای نیروی انسانی تبیین شد

وزیر نفت با برشمردن تعداد نیروهای شاغل در صنعت نفت مهم‌ترین برنامه‌های این وزارتخانه مرتبط با نیروی انسانی را تبیین کرد.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی با توجه به برنامه سفر یک روزه سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری و جمعی از اعضای هیئت دولت برای دیدارهای مردمی و بررسی وضع پروژه‌های عمرانی، اقتصادی و زیرساختی استان بوشهر، پنجشنبه شب (۱۵ مهرماه) با هدف بررسی پروژه‌های نیمه کاره صنعت نفت و حل مشکلات و دغدغه‌های مردم منطقه وارد استان بوشهر شد؛ این ششمین مقصد جواد اوجی پس از کسب رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر نفت بوده است.

اوجی روز جمعه در جمع مردم شهرستان جم با اشاره به اینکه صنعت نفت هم‌اکنون دارای ۶۱ هزار نیروی رسمی، ۴ هزار نیروی مدت‌معین، ۳۴ تا ۳۵ هزار نفر نیروی مدت‌موقت و ۱۰۵ هزار نفر نیروی ارکان ثالث است، اظهار کرد: سیاست همه دولت‌ها بر این بوده که دولت باید چابک باشد و با توجه به ظرفیت، سمت‌ها و ساختار که در هر سازمان یا وزارتخانه‌ای دیده شده در مقابل آن نفر جذب شده است.

وی به موضوع تبعیض در مقدار پرداختی‌ها اشاره و با تأکید بر اینکه به هیچ‌عنوان آن را نمی‌پذیرد، ادامه داد: شرح کار مدیران در قراردادی که با پیمانکاران برای نیروهای قراردادی و ارکان ثالث امضا می‌شود بسیار مهم است.

وزیر نفت تصریح کرد: پس از بازگشت به تهران یک تیم کارشناسی به عسلویه و جم می‌فرستم تا افزون بر بررسی قراردادها، بحث معیشت نیروها و طبقه‌بندی مشاغل کارکنان این مناطق را پیگیری کنند.

اوجی با بیان اینکه به‌تازگی دستور دادم ۱۰ هزار سمت سازمانی که حذف شده احیا شود، افزود: بخش زیادی از کارکنان قرارداد مدت موقت که در صف انتظار بودند، برحسب صلاحدید و تحت بررسی کمیته‌ای که همه به عدالت عمل خواهند کرد، جذب خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه بی‌شک گروهی برای بررسی بحث معیشت و قراردادهای کارکنان حجمی در بخش‌های مختلف اعم از بخش خدماتی، پالایشگاهی و تعمیرات اعزام می‌کنم، تصریح کرد: پرداختی پیمانکاران نیز از سوی مدیران باید به‌موقع صورت گیرد و تعللی در آن نکنند.

پیگیری دغدغه کارکنان

وزیر نفت در واکنش به موضوع بی‌عدالتی و تبعیض‌ها گفت: این موضوع به‌طور قطع بررسی و مرور خواهد شد و از همین جا اعلام می‌کنم که جناب آقای سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس هم به اطلاع همه مدیران در حوزه بالادست و پایین‌دست برسانند که از امروز به بعد حتماً در قراردادها بحث معیشت کارکنان و خوابگاه‌های تیم‌های کارگری، بازنگری شود و در شرح کار قراردادها این موضوع نیز دیده شود.

اوجی تأکید کرد: به‌طور قطع آن دغدغه‌ای که شما عزیزان در بحث معیشت و طبقه‌بندی مشاغل دارید، دنبال خواهیم کرد و دوستان و مدیران نیز در قراردادها شرح کار را تنظیم کنند.

وی درباره تبدیل وضعیت نیروهای قرارداد مدت‌موقت به مدت‌معین با توجه به احیای ۱۰ هزار سمت افزود: برحسب عدالت تیمی که برای بررسی این موضوع تعیین کرده‌ایم و به آن اعتقاد داریم، نقل و انتقال‌ها انجام خواهد شد.

وزیر نفت در واکنش به موضوع بیمارستان توحید هم به آقای اسدی اعلام کرد که از طرف بنده وکیل هستید این موضوع را دنبال کنید.

در این نشست، سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شیخ موسی احمدی، نماینده مردم دیر، جم، کنگان و عسلویه در مجلس، سیدمحمد حسینی، فرماندار شهرستان جم و حجت‌الله اسلام والمسلمین محمد محمدی، امام جمعه شهرستان جم حضور داشتند.

سرمایه‌گذاری ۲۲ میلیارد دلاری برای حفظ و نگهداشت تولید میدان‌های گازی

جواد اوجی همچنین پس از بازدید از تأسیسات آب‌شیرین کن شهرستان جم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خدا را شاکرم که توفیق داد امروز خدمت مردم خوب جم باشم. در بیش از یک ماه گذشته که در وزارت نفت مشغول کار شدم این دومین سفری است که به استان بوشهر، منطقه عسلویه، جم و بوشهر داشته‌ام.

وی به ذخایر گازی غنی در استان بوشهر اشاره و با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد ذخایر گازی و حدود ۱۰ درصد ذخایر نفتی ایران در استان بوشهر است، افزود: در سفر به استان بوشهر بحث اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره در حوزه نفت و گاز را به‌شدت پیگیری خواهیم کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه بخشی از پروژه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: همچنین برنامه‌ریزی و مطالعات فشارافزایی روی فازهای پارس جنوبی آغاز می‌شود.

اوجی با بیان اینکه با توجه به افت فشار میدان‌های گازی برآورد ما این است طی ۶ تا ۸ سال آینده حدود  ۲۲ میلیارد دلار برای حفظ و نگهداشت تولید گاز میدان‌های گازی که عمدتاً مشترک است باید سرمایه‌گذاری کنیم، افزود: بخش اعظم این کار در این استان و روی فازهای پارس جنوبی و از جمله نار و کنگان که در استان بوشهر است، برنامه‌ریزی خواهد شد.

۷۰۰ میلیارد تومان پروژه‌ مسئولیت اجتماعی

وی با تأکید بر اینکه شعار وزارت نفت دولت سیزدهم این است که هرجا فعالیت‌هایی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی داریم، مردم هم از قبل آن باید بهره‌مند شوند، تصریح کرد: بیش از ۳۶۰ پروژه در این سفر استانی تعریف شده است؛ بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های مسئولیت اجتماعی که بیشتر آنها در شهرستان جم و عسلویه خواهد بود.

وزیر نفت همچنین به پروژه تأمین آب از مرکز سیراف به شهرک‌های توحید و تندگویان که با مشارکت وزارت نیرو بوده، اشاره کرد و ادامه داد: امروز به  فرماندار و آقای احمدی، نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی قول دادیم که وزارت نفت ۷۰ میلیارد تومان تا پایان امسال به این پروژه تخصیص می‌دهد، ان‌شاء‌الله تکمیل شود و فاز نخست آن به بهره‌برداری برسد.

اوجی با اشاره به اینکه قرار بود صبح امروز خدمت مردم عسلویه برسیم و با برنامه‌ریزی که انجام شده بود به اتفاق رئیس‌جمهوری از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) که ساخت سکوی میدان رشادت با ۶۵ درصد پیشرفت را برعهده دارد، بازدید کنیم که این لطف حاصل نشد، ادامه داد: ان‌شاءلله در اولین فرصت خدمت مردم عسلویه خواهیم رسید.

وی گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم به مردم قول خواهد داد که از قبل پروژه‌های سرمایه‌گذاری صنعت نفت و گاز، مردم این منطقه هم در حوزه‌های بهداشتی، آموزشی، رفاهی و هم راه بهره‌مند شوند. همان‌طور که گفته شد وزارت نفت بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان برای ۳۶۰ پروژه عام‌المنفعه برای استان اعتبارت تخصیص خواهد داد که بخشی امسال و بخشی نیز در سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نفت به پرسشی درباره برنامه این وزارتخانه برای پدافند غیرعامل فرودگاه جم گفت: ما نشستی با سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه داشتیم و هزینه‌های پشتیبانی و حفظ و نگهداشت آن را تقبل کردیم که در رابطه با این موضوع توافق‌های خوبی با وزارت راه در حال انجام است و قول می‌دهیم هزینه‌ها و اعتبارات را نیز وزارت نفت تأمین کند.

اوجی درباره برنامه وزارت نفت برای اورژانس هوایی و آتش‌نشانی هوایی پایتخت انرژی نیز گفت: این برنامه را باید بررسی کنیم.

وزارت نفت به تعهداتش عمل خواهد کرد

اوجی در حاشیه سفر یک روزه به استان بوشهر با قدردانی از مردم شهرستان جم، شیخ موسی احمدی، نماینده مردم دیر، جم، کنگان و عسلویه در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه، فرماندار و مدیران صنعت نفت در این منطقه اظهار کرد: اعتقاد دولت، وزارت نفت و بنده بر این است که هرجایی که صنعت نفت، گاز و پتروشیمی فعالیت دارد باید در آن منطقه، مردم از قبل این صنعت بهره‌مند شوند.

وی با تأکید بر اینکه قول می‌دهیم هر پروژه صنعتی را که داشته باشیم حتماً بحث مسئولیت اجتماعی آن را نیز مدنظر خواهیم داشت، افزود: برای استان بوشهر ۳۶۰ پروژه در بخش‌های مختلف آموزشی، رفاهی، فرهنگی، راه و طرح‌های هادی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان تعریف شده که شاید بتوان گفت بی‌سابقه بوده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بخشی از این پروژه‌ها تا پایان امسال و بخشی نیز سال آینده تکمیل خواهند شد، ادامه داد: تمام مواردی که وزارت نفت متعهد می‌شود مطمئن باشید به‌طور حتم اقدام خواهد شد.

اوجی درباره آبرسانی به سیراف، جم و توحید گفت: علاوه بر ۲۰۰ میلیاردی که تاکنون هزینه شده است، ۷۰ میلیارد تومان را تقبل کرده‌ایم و امیدواریم فاز نخست این پروژه تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد و مابقی آن را امروز در نشست دولت مطرح می‌کنیم که جزو تعهدات وزارت نیرو است. در حقیقت وزارت نفت در این پروژه مشارکت دارد.

وی به بحث‌هایی که در این نشست در موضوعات مختلف انجام شد، اشاره کرد و افزود: بخش‌هایی از این مباحث جزو حوزه وزارت نفت نیست و ما اینها را جزو کمک و مشارکت عام‌المنفعه می‌دانیم ولی پروژه‌های کلانی را که اشاره کردند بنده به‌عنوان وزیر معین در این شهرستان، همه اینها را در دولت مطرح خواهم کرد و دولت حتماً تصمیم خواهد گرفت. ولی آن مواردی که جزو تعهدات وزارت نفت و مسئولیت اجتماعی تقبل کردیم مطمئن باشید انجام خواهد شد.

وزیر نفت درباره بحث اشتغال و بیکاری اظهار کرد: پروژه‌های جدیدی در بخش فشارافزایی حوزه پارس جنوبی و توسعه میدان‌های مستقل گازی و نفتی استان (بالغ بر ۱۲ میدان) در حال تعریف است که با رونق گرفتن و شروع این پروژه‌ها به‌طور قطع، تحولی در اشتغال این منطقه ایجاد خواهد شد.

اوجی در واکنش به اینکه گفته شده در برخی موارد نیروها را استفاده نمی‌کنند و می‌گویند نیروهای بومی تخصص مورد نظر را ندارند، افزود: برای رفع این موضوع، به آقای اسدی (مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس) اختیار داده شده که با سازمان فنی و حرفه‌ای استان عقد قرارداد شود، هزینه‌ها را هم وزارت نفت تقبل می‌کند، همکاران و نیروهای متخصص ما نیز متعهد به آموزش می‌شوند تا جوانانی که توانایی لازم را دارند آموزش داده شوند و روزی برسد که همه نیروهای بومی منطقه به‌کار گرفته شوند.

مشکلات مردم را در دولت مطرح می‌کنم

وی درباره مدیران پروازی به‌عنوان یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست، اظهار کرد: این موضوعات به مرور حل خواهد شد و جزو اولویت‌های کاری ما خواهد بود.

وزیر نفت درخصوص تیم پارس جنوبی اظهار کرد: درباره این موضوع نیز به آقای اسدی اختیار داده شد و بنده نیز اعتبارات آن را تقبل می‌کنم که از نیروهای بومی منطقه استفاده شود.  

اوجی تأکید کرد: موضوعاتی که در حوزه وزارت نفت نیست قطعاً به نمایندگی شما در جلسه شورای اداری استان و در دولت مطرح خواهم کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم و همه اعضای هیئت دولت شبانه روز به دنبال رفع مشکلات معیشت مردم هستند، گفت: طی بیش از یک ماه گذشته از آغاز به کار این دولت، بحث واکسیناسیون آرامشی را در کشور ایجاد کرده است. در بحث تورم نیز راهکارهای مختلفی در نشست‌های دولت با حضور رئیس جمهوری بررسی می‌شود. اما مردم عزیز نیز باید صبر داشته باشند، زیرا همت بر این است که مشکلات حل شود و قابل حل است.

وزیر نفت به مشکل تأمین سوخت در اروپا و انگلیس اشاره کرد و ادامه داد: باوجود این مشکلات حاضر نیستند بخشی از تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت، کاهش دهند تا مشکل مردم خودشان حل شود. انگلیس هم بحث‌های تحریم ایران را مصرانه دنبال کرد و امروز گریبان خودشان را گرفته است.

اوجی تأکید کرد: تمام تلاش دولت با تدابیری که پیش گرفته و صبری که شما مردم خواهید داشت، این است که مشکلات مردم حل و فصل شود.

بازدید از تاسیسات

وزیر نفت در بازدید هوایی از جزیره صنعتی صدرا و سکوهای درحال ساخت میدان رشادت سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری را همراهی کرد.

وزیر نفت همچنین پس از بازدید از روند طرح احداث تأسیسات آب شیرین‌کن سیراف – جم، در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه شعار وزارت نفت دولت سیزدهم این است که هر جا فعالیت‌هایی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی داریم، مردم هم از قبل آن باید بهره‌مند شوند، گفت: بیش از ۳۶۰ پروژه مسئولیت اجتماعی در این سفر استانی با ارزشی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان تعریف شده است که بیشتر آنها در شهرستان جم و عسلویه خواهد بود.

وی به پروژه تأمین آب از مرکز سیراف به شهرک‌های توحید و تندگویان که با مشارکت وزارت نیرو بوده، اشاره کرد و ادامه داد: امروز به فرماندار و آقای احمدی، نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی قول دادیم که وزارت نفت ۷۰ میلیارد تومان تا پایان امسال به این پروژه تخصیص می‌دهد، ان‌شاء‌الله تکمیل شود و فاز نخست آن به بهره‌برداری برسد.

گفتنی است وزیر نفت در بدو ورود به شهرستان جم و در نخستین برنامه خود با حضور بر مزار دو تن از شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس به آنها ادای احترام کرد.

وزیر نفت پس از ادای احترام به شهدای گمنام، دغدغه چند نفر از پیمانکاران پالایشگاه گاز فجر جم را شنید و با توضیحات مدیرعامل این پالایشگاه، برای از سرگیری فعالیت نیروهای پیمانکار در این پالایشگاه قول مساعد داد.

تمجید امام جمعه گچساران از وزیر نفت

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین سیدامین‌الله حجازی، در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و تبریک حلول ماه ربیع الاول گفت: هفته گذشته سفر هیئت دولت به استان را داشتیم که ضمن تشکر از رئیس جمهوری و هیئت دولت و قدردانی از مهمان نوازی مردم استان، خدا را شاکریم که قول‌ها و مصوباتی هم برای رفع مشکلات استان داشت.

وی تصریح کرد: بنده هیچ گاه اهل تملق نبوده و نیستم، والله وزیر نفت هیچ قولی به بنده ندادند، وزیر محترم نفت هم هیچ طلبی از بنده ندارد، اما از رفتار و نوع برخورد وزیر نفت خوشم آمد. بخاطر اینکه مشاهده کردم که دین دارند، وقتی خانمی التماس کرد به امام حسین (ع)، به محافظش دستور داد بگذارید حرفش را بیان کند و دستور داد اگر حل چنین مشکلی خلاف قانون نیست پس برطرف شود.

امام جمعه گچساران ادامه داد: این دین است که به وزیرش می‌گوید شما وزیر جمهوری اسلامی هستید و رفتارت باید تابع قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام باشد و از هیئت دولت و مجموعه دولت تشکر ویژه دارم. وزیر نفت نیز قول دادند که مشکلات نیروهای اخراجی شرکت نفت و گاز گچساران را برطرف کنند.

خطیب جمعه گچساران گفت: عرض کردیم که اگر به مردم دو رو حرف بزنیم مردم نسبت به نظام اعتمادشان سلب می‌شود. کاری کنیم که مردم اعتمادشان نسبت به نظام حفظ شود و به مردم راست بگوییم و ایشان هم قول دادند آن جمع مشکلاتشان هم حل شود و قول دیگر اینکه در جذب نیرو، جوانان گچساران با توجه به تخصص اولویت اول باشند.

دارابی: وزارت نفت بالاترین اعتبار مسئولیت اجتماعی را به استان بوشهر اختصاص داد

آلبوم تصاویر
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی