• وزارت نفت
  • عنوان
  • تفاهم‌نامه احداث خط لوله راهبردی انتقال فرآورده‌های نفتی شرق کشور امضا شد

باحضور وزیران نفت، اقتصاد

تفاهم‌نامه احداث خط لوله راهبردی انتقال فرآورده‌های نفتی شرق کشور امضا شد

تفاهم‌نامه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی مسیر رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه، مشهد بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و بانک ملت امضا شد.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، این تفاهم‌نامه برای احداث خط لوله راهبردی انتقال فرآورده‌های نفتی کشور از رفسنجان تا مشهد مقدس با عنوان خط لوله تابش (تأمین انرژی بازار شرق) با حضور جواد اوجی وزیر نفت، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، جلیل سالاری، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش و رضا دولت‌آبادی مدیرعامل بانک ملت، روز شنبه (۲۵ دی‌ماه) بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و بانک  ملت امضا شد.

با احداث خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از رفسنجان تا مشهد مقدس، اهدافی چون تامین پایدار سوخت مورد نیاز شرق و شمال شرق کشور (استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی)، کوتاه شدن مسیر انتقال فرآورده، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های حمل، تسهیل صادرات فرآورده به کشورهای همجوار، استفاده از خط لوله به‌عنوان جایگزین حمل و نقل جاده‌ای و ایجاد کریدور انتقال شمال-شمال شرق و جنوب- شمال شرق محقق می‌شود.

وزیر نفت: کنسرسیوم ۴ میلیارد دلاری طرح‌های پتروپالایشی شکل‌ می‌گیرد

وزیر نفت از پیگیری‌ها برای شکل‌گیری کنسرسیومی ۴ میلیارد دلاری با هدف حمایت از پروژه‌های پتروپالایشگاهی خبر داد.

جواد اوجی پس از آیین امضای تفاهم‌نامه خط لوله تابش (تأمین بازار انرژی شرق) بین شرکت  ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و بانک ملت که با حضور احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، جلیل سالاری، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش و رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک ملت برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: خط لوله جدید پروژه‌ای اقتصادی است که روزانه ۱۵۰ هزار بشکه فرآورده نفتی را منتقل می‌کند و فرآورده‌های نفتی تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس را پس از طی سه استان به شمال شرق کشور انتقال می‌دهد.

وی ضمن تشکر از مدیرعامل بانک ملت برای تأمین ۳۷۰ میلیون یورو منابع ارزی این پروژه و پشتیبانی از پروژه‌های جدید و توسعه میدان‌های نفتی، تصریح کرد: با پشتیبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک ملت بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های نفتی کشور به‌ویژه در بخش پتروپالایشگاه‌ها تأمین خواهد شد.

وزیر نفت ادامه داد: هفته گذشته تفاهم‌نامه‌های خوبی در زمینه صدور خدمات فنی، فرآورده‌های نفتی و نفت با ترکمنستان امضا شد که امیدواریم به‌زودی اجرایی شود.

اوجی درباره طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم گفت: این طرح در حال بررسی کارشناسی و انجام کارهای آزمایشی است و هر زمان ابهام‌هایش برطرف شود از سمت دولت برای اجرای آن تصمیم‌گیری می‌شود.

وی اعلام کرد که کنسرسیومی ۴ میلیارد دلاری برای حمایت از پروژه‌های پتروپالایشگاهی شکل‌ می‌گیرد.

تأمین منابع مالی پروژه‌های نفتی

وزیر نفت، پشتیبانی و تأمین منابع مالی پروژه‌های عمرانی، اقتصادی و حیاتی کشور را از رسالت‌های اصلی بانک‌ها دانست و گفت: وزارت نفت پروژه‌های جدید دیگری را نیز در توسعه میدان‌های نفت و گاز، خطوط انتقال و حوزه پتروپالایشگاه‌ها در دستور کار دارد.

اوجی با اشاره به اینکه وزارت نفت برای تأمین مالی پتروپالایشگاه‌هایی که مدنظر دارد در آینده با کنسرسیوم بانک‌ها تفاهم‌نامه امضا خواهد کرد، افزود: با پشتیبانی وزارت اقتصاد و مجموعه بانک‌های کشور از پروژه‌های صنعت نفت، بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز این صنعت تأمین می‌شود.

وی با قدردانی از وزارت اقتصاد برای تأمین منابع مالی و ارائه تسهیلات به پروژه‌های نفتی افزود: در هفته گذشته در مجموع با پروژه امروز، بالغ بر ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار برای پروژه‌های کلیدی صنعت نفت تأمین منابع مالی ارزی داشته است.

اوجی تأکید کرد: تلاش می‌شود از ظرفیت ساخت داخل برای همه تجهیزات و مواد خام مورد نیاز احداث این خط لوله و ایستگاه‌ها استفاده شود.

تصمیم‌های مناسب در حوزه صادرات گاز

اوجی درباره صادرات گاز به ترکیه گفت: قرارداد صادرات گاز به ترکیه سال ۲۰۲۶ پایان می‌یابد و بحث تمدید صادرات گاز ایران به ترکیه جزو برنامه‌هایی است که در دستور وزارت نفت و شرکت ملی گاز است که در همین هفته هم کارشناسان شرکت بوتاش ترکیه و شرکت ملی گاز مذاکراتی را خواهند داشت.

وزیر نفت با اعلام اینکه در بحث صادرات گاز به عمان هم تصمیم‌های خوبی گرفته شده است، اظهار کرد: مذاکرات را آغاز کرده‌ایم، امیدواریم که آن هم به‌منظور صادرات گاز به عمان برای واحد ال‌ان‌جی در این کشور، منجر به قرارداد شود.

وزارت نفت؛ کمیسیون مشترک ایران و روسیه

وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه سفر رئیس جمهوری به روسیه تصریح کرد: به‌موقع دستاوردها و خبرهای خوبی اعلام خواهد شد، همان‌طور که اطلاع دارید، وزارت نفت ریاست کمیسیون مشترک ایران و روسیه عهده‌دار شده است و ان‌شاءالله به‌موقع خبرهای خوبی را با روسیه در دستور کار داریم که اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وزیر نفت همچنین درباره پرسشی مبنی بر اینکه سطح مطلوب قیمت نفت برای تأمین منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با توجه به قیمت برنت که به ۸۶ دلار رسیده است، گفت: به نظر بنده و با توجه به نظر کارشناسانی که در این زمینه کار کرده‌اند، قیمت حدود ۸۰ تا ۹۰ دلار مطلوب است، اعضای اوپک هم به نسبت این قیمت مدنظرشان است.

سالاری: تأمین امنیت پایدار انرژی با احداث خط لوله تابش

جلیل سالاری روز شنبه (۲۵ دی‌ماه) در آیین امضای تفاهم‌نامه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی مسیر رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه، مشهد، موسوم به خط لوله تابش (تأمین بازار انرژی شرق) بین شرکت شرکت‌ ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و بانک ملت با حضور احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: اهمیت این طرح از این جهت است که کل خطوط لوله انتقال فرآورده کشور به پایانه ری ختم می‌شود و در صورت وقوع هر گونه رخدادی، با توجه به این که کلانشهر تهران و منطقه شمالی کشور، حدود ۴۵ درصد فرآورده کشور را مصرف می‌کند، در عمل شمال کشور را در حوزه سوخت‌رسانی از دست خواهیم داد. از طرفی انبار ری نیز با توجه به گسترش شهر تهران در مرکز شهر قرار گرفته که مسائل و چالش‌های محیط زیستی را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به اینکه امروز از خط لوله‌ای که از ری به ساری و از آن جا به مشهد منتقل می‌شود، روزانه در حدود ۲۰ میلیون فرآورده جابه‌جا می‌شود که ۶ میلیون لیتر آن نیز در این مسیر برداشت می‌شود و حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیون لیتر به مشهد مقدس می‌رسد، تأکید کرد: در چنین شرایطی احداث این خط لوله جدید از رفسنجان به تربت‌حیدریه و از آن جا به مشهد مقدس، در عمل رینگی مهم و حیاتی فرآورده در شرایط بحران برای کشور ایجاد خواهد کرد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش با تاکید بر این که با احداث خط لوله جدید بحث امنیت انرژی و مدیریت بحران در این منطقه کاملا حل و فصل می‌شود، گفت: یکی دیگر از چالش‌های موجود در شرق کشور، بحث قاچاق فرآورده است که حجم زیادی در شرق کشور روزانه اتفاق می‌افتد و با راه‌اندازی این خط بحران آن برطرف می‌شود.

صرفه‌جویی روزانه ۷ میلیارد تومانی

سالاری با اشاره به این که مصرف فرآورده مناطق شرقی کشور به‌طور میانگین روزانه ۱۵ میلیون لیتر است که حدود یک هزار و ۴۵۰ دستگاه نفتکش‌ این عملیات را روزانه به‌عهده دارند که با احتساب مصرف ۴۰ لیتر گازوئیل در هر صد کیلومتر، تنها از محل صرفه‌جویی در مصرف گازوئیل نفتکش‌ها، روزانه ۷ میلیارد تومان در کشور صرفه‌جویی محقق می‌شود که متناسب با قیمت جهانی سوخت این رقم باز هم افزایش می‌یابد.

وی همچنین با اشاره به صرفه‌جویی روزانه ۴ میلیون لیتر فرآورده و انتقال آن به بخش صادرات، گفت: در مجموع احداث خط لوله جدید انتقال فرآورده‌های نفتی تابش، روزانه ۱۲ میلیارد تومان صرفه‌جویی را نصیب اقتصاد کشور می‌کند.

سوخت پاک ایرانی در باک بنزین خودروهای افغان‌ها

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور با تأکید بر جذابیت اقتصادی این طرح به لحاظ ایجاد ارزش افزوده گفت: ظرفیت مطلوبی در بازار شرق افغانستان داریم که در صورت احداث خط لوله جدید، امکان اتصال خط جدید از انبار نفت بیرجند و انتقال خط لوله به مرز و از مرز به بازار افغانستان فراهم می‌شود و به نوعی مشکل مشتقات نفتی که امروز در بازار افغانستان وجود دارد، ‌به‌طور کامل برطرف خواهد شد و سوخت بنزین استاندارد کشور، در عمل در باک بنزین خودروهای افغانستان قرار می‌گیرد.

سالاری تأکید کرد: رعایت استانداردهای کیفی و پوشش بازارهای شرقی کشور از دیگر دستاوردهای این خط لوله است که ظرفیت روزانه آن ۲۴ میلیون لیتر است.

وی همچنین با اشاره به این که در حوزه تکمیل زنجیره ارزش و بحث پترپالایشگاه‌ها، عمده زنجیره پائین‌دستی پتروشیمی ما بر اساس فرآورده‌های مایع است، افزود: بنابراین از طریق احداث این خط، می‌توانیم ظرفیتی مشابه خط اتیلن در شرق کشور ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ضمن تقدیر از همکاری بانک ملت جهت تامین منابع مالی پروژه خط لوله تابش، گفت: بانک ملت در طول سال‌های گذشته نیز همکاری خوبی در تامین منابع مالی پروژه‌های پالایشی داشتند.

سالاری با اشاره به سیاست‌های خصوصی‌سازی و اصل ۴۴ گفت: تعرفه انتقال مناسب انتقال فرآورده از رفسنجان به مشهد، ظرفیت مناسبی جهت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این پروژه است که می‌تواند به صورت خودگردان نیز اجرا شده و از ظرفیت بخش خصوصی در اجرای آن بهره‌مند شویم.

تأمین پایدار سوخت زمستانی در شرق کشور با راه‌اندازی خط لوله تابش

وی همچنین با تأکید بر آثار مثبت این پروژه بر بحث پدافند غیرعامل و صرفه‌جویی در مصرف انرژی گفت: یکی از مباحث مهم ما در حوزه شرق کشور، از سال ۸۶ تأمین سوخت زمستانی به‌ویژه به صنایع و سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در شرق کشور بود که با راه‌اندازی این خط، در فصول سرد سال، مشکل تأمین سوخت در شرق کشور پشت سر گذاشته خواهد شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تأکید کرد: با راه‌اندازی خط لوله تابش، کریدور ری به رفسنجان منتقل شده و در عمل آن بحرانی که در مرکز کشور داریم و شرایط لرزه‌خیز بودن محدوده ری، برطرف می‌شود.

سالاری ضمن ابراز امیدواری از دریافت مجوز این پروژه در اسرع وقت از شورای اقتصاد گفت: چندین پروژه در حوزه بند «ق» داریم که این نخستین پروژه بود که امیدواریم با دریافت مجوزها به‌زودی عملیاتی شود و پروژه‌های آینده نیز در ماه‌های پیش‌رو معرفی و اجرایی خواهد شد.


 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی