خبر - وزارت نفتدر مراسمی با حضور بیژن زنگنه و سعید نمکی

وزارت نفت ۱۴۱ دستگاه ونتیلاتور به وزارت بهداشت اهدا کرد

شرکت ملی نفت ایران با تأمین ۲۲ میلیارد تومان اعتبار و با هدف مقابله با کرونا، ۱۴۱ دستگاه ونتیلاتور به وزارت بهداشت، در مان و آموزش پزشکی اهدا کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، این دستگاه‌های کمک تنفسی همسو با مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت و پیرو تفاهم‌نامه‌ای که پیش از این بین وزرای نفت و بهداشت امضا شده بود، طی مراسمی روز سه‌شنبه (۲۲ مهرماه) در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت.

هدف از این اقدام، ایجاد هم‌افزایی بین وزارتخانه‌های نفت و بهداشت به‌منظور مبارزه با بیماری کرونا، کمک به تسریع در روند درمان بیماران مبتلا به کرونا و عارضه‌های تنفسی، افزایش آمار بهبودیافتگان، کمک به ارتقای سطح تجهیزات درمانی و افزایش تعداد تخت‌های آماده پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان‌های نفت‌خیز کشور عنوان شده است و ونتیلاتورهای اهدا شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مناطق نفت‌خیز استان‌های خوزستان، بوشهر، ایلام، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمانشاه، لرستان و خراسان رضوی (سرخس) توزیع خواهند شد (جزئیات بیشتر را در انتهای همین خبر بخوانید).

وزیر نفت: تولید در صنعت نفت در شرایط کرونا لحظه‌ای متوقف نشد

بیژن زنگنه، وزیر نفت در آیین اهدای ۱۴۱ دستگاه کمک تنفسی ویژه بیماران کرونایی از طرف وزارت نفت اظهار کرد: امروز فرصتی شد که به سهم خود از مجاهدت کادر درمانی کشور قدردانی و تشکر کنم. من می‌دانم دوستان چه زحماتی را این روزها تحمل می‌کنند، چه فشار سنگینی روی آنهاست و چه مسئولیتی بر دوششان حس می‌کنند. الحمدالله میان مردم هم سرافزار هستند و آنان قدرشان را می‌دانند.

وی با بیان اینکه کادر درمان در راه انجام وظایف، شهدای زیادی هم تقدیم کردند که مردم این را هم قدر می‌دانند، تصریح کرد: من به سهم خودم به‌عنوان یک ایرانی از زحمات کادر درمان به‌ویژه دکتر نمکی که به‌سختی این روزها فرماندهی و مدیریت می‌کنند، قدردانی می‌کنم، همچنین از کادر درمانی صنعت نفت هم تشکر می‌کنم.

وزیر نفت با بیان اینکه وزرات نفت از نخستین دستگاه‌هایی بود که به‌دلیل حساسیت با سختگیری تمام در مقابله با کرونا گام برداشت، توضیح داد: تعطیل کردن نفت فقط تعطیل صادرات نبود، تعطیل کشور بود. یعنی اگر نفت و گاز تولید نکنیم، آب و برق هم تولید نمی‌شود و بهداشت از بین می‌رود. اگر برق نباشد بیمارستانی نمی‌تواند کار کند. اگر سوخت نداشته باشیم هیچ ژنراتور و دیزل اضطراری هم نمی‌تواند کار کند.

زنگنه گفت: الحمدالله از بابت تأمین سوخت و انرژی کشور در شرایط کرونا آب در دل کسی تکان نخورد.

وی با تأکید بر اینکه سلامت کارکنان صنعت نفت برای ما مثل جانمان بود، بنابراین با سخت‌گیری تمام در این مسیر گام برداشتیم، یادآوری کرد: واحدهای اچ‌اس‌یی (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) مستقر در صنعت نفت با دستورعمل‌های وزارت بهداشت که ما به زبان صنعت نفت تبدیل و ابلاغ می‌کردیم توانستیم سلامت همکاران را هم داشته باشیم.

تلاش می‌کنیم از آلام مردم بکاهیم

وزیر نفت به اقدام‌های وزارت نفت برای مقابله با کرونا اشاره کرد و با بیان اینکه پس از قرمز شدن وضع در برخی استان‌ها دستور داده شد که کارکنان به شیفت‌هایشان در این استان‌ها برنگردند، تصریح کرد: از نظر توزیع غذا، فاصله‌ها و ارتباطات افراد سختگیری‌های زیادی شد که الحمدالله نتیجه داد و مسائلی که داشتیم قابل اغماض است. به هر حال کار مهمی بود که انجام شد.

زنگنه با بیان اینکه همکاران ما در هشت ماه گذشته از هیچ تلاشی برای کاهش درد و رنج مردم کوتاهی نکردند، تأکید کرد: مردم ما واقعاً در درد و رنج هستند، ما نمی‌توانیم این را نادیده بگیریم. مردم از یک سو زیر فشارهای شدید اقتصادی به دلیل اقدام‌های جنایتکارانه آمریکا هستند؛ مرتب آمریکایی‌ها می‌گویند ما کاری به مردم نداریم و با دولت درگیریم، اما دارند مردم را له می‌کنند و از سوی دیگر کرونا نیز نگرانی، ناامنی و تنش ذهنی ایجاد کرده است. ما تلاش کردیم تا جایی که می‌توانیم به سهم خودمان از این فشار کم کنیم.

وی تصریح کرد: آمریکا در شرایط کرونا و نیاز ایران به دارو و تجهیزات پزشکی، کوچک‌ترین انعطافی نشان ندادند. آنها  هر چه می‌گویند دروغ است.

آمادگی کامل وزارت نفت برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده و مواد اولیه لباس و ماسک آمادگی کامل دارد و از هیچ کمکی مضایقه‌ای ندارد، گفت: آقای نمکی، شما ما را مانند کارکنان خود تلقی کنید، شما در موضوع کرونا فرمانده هستید، هر دستوری بدهید ما برای کاهش فشار بر مردم انجام می‌دهیم.

زنگنه با اشاره به اینکه مسئولیت اجتماعی موضوعی است که صنعت نفت آن را در کشور رایج کرد و پیش از این، این‌گونه مطرح نبود، تصریح کرد: ما اعتقاد داشتیم و داریم در جایی که کار می‌کنیم نمی‌توانیم خود را از مردم آن منطقه جدا ببینیم، آنان همراه و خانواده ما هستند و نمی‌توانیم آنها را جدا ببینیم، در سیل و حوادث دیگر هم همین‌طور است.

وی با بیان اینکه ما خودمان در شرایط سختی هستیم، اما مردم در شرایط سخت‌تری هستند، بنابراین همه تلاشمان را برای کمک به مردم انجام می‌دهیم، افزود: تعدادی دستگاه‌های کمک تنفسی (ونتیلاتور) برای کمک به مردم تهیه شده است، البته ان‌شاءالله مریض نداشته باشیم.

وزیر نفت گفت: استدعا دارم مردم با رعایت پروتکل‌ها فشارها را کم کنند. رعایت پروتکل‌ها واقعاً اثرگذار است و ما این را با همه وجود در صنعت نفت دیدیم. هر جا رعایت و سختگیری کردیم، نتیجه گرفتیم. من این سختگیری‌ها را از جانب خود، سختگیری پدر برای سلامت فرزندش می‌دانم، هرجا کسی کاری را انجام نداده با او برخورد کردم.

زنگنه با آرزوی موفقیت برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کادر درمان و همکاران بهداشت و درمان صنعت نفت و قدردانی از آنها اظهار کرد: با همکاری و فداکاری کارکنان صنعت نفت تولید ما به‌ دلیل کرونا نه‌تنها کم نشده بلکه اضافه هم شده است.

وی در پایان گفت: خداوند فداکاری کادر درمان را می‌بیند و به زندگی خودشان و خانواده و بچه‌هایشان برکت می‌دهد، این مهم است. بدانید که دعای مردم پشت سر شماست و هیچ چیزی مانند دعای مردم عاقبت بخیری برای آدم نمی‌آورد و اثر ندارد.

وزیر بهداشت: وزارت نفت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را به‌طور کامل رعایت می‌کند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یکی از جاهایی که به‌شدت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند و جای سپاسگزاری دارد، وزارت نفت و صنایع پتروشیمی کشور هستند.

سعید نمکی در آیین اهدای ۱۴۱ دستگاه تنفسی ویژه بیماران کرونایی، با تشکر از وزارت نفت که در این روزهای سخت در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است، گفت: امروز زنگنه و همکارانش روزهای سختی را سپری می‌کنند، ایام و روزهایی که در طول انقلاب به یاد ندارم همانند امروز باشد.

وی افزود: فروش نفت، کسب درآمد و چرخش کارخانه‌های این کشور در شرایط سخت کنونی بی‌شک کاری بس دشوار و پرمشغله است که بنده به‌دلیل آنکه دستی بر بودجه کشور داشتم آن را کاملا درک می‌کنیم، اما از اینکه در اوج تنگناهای مالی کرامت و بلند مرتبگی گذشت را هم حفظ می‌کنند و می‌بخشند و سعی می‌کنند دست ما را هم بگیرند قابل احترام است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: وقتی با این سختی و گرفتاری دوستان به یاد درماندگی بخش‌های دیگر هستند به معنای کرامت، صفا و صمیمیت انسانی‌هایی است که همواره و همجا و چند وجه و چند بعد به یاد مردم هستند.

نفت اقتصاد سیاسی ایران را تغییر داد

نمکی با بیان اینکه برای نخستین بار است که پای در وزات نفت می‌گذارد، عنوان کرد: به‌دلیل آنکه اهل مطالعه بوده و به تاریخ علاقه‌مند هستم فکر می‌کنم نفت اقتصاد سیاسی ایران را تغییر داد. بی‌شک یکی از تاثیرگذارترین مولفه‌های مهم در سیاست، اقتصاد، استعمار و مبارزه‌های ضداستعماری در تاریخ این سرزمین نفت است.

وی گفت: یکی از ضعف‌های ما در مدیریت کشور این است که مطالعات گذشته‌مان محدود است، برخی می‌گویند کاش نفت نداشتیم تا بهتر زندگی می‌کردیم. اقتصاد بدون نفت به‌عنوان یک اقتصاد پویا حرف درستی است، اما پاکستان و افغانستان که نفت نداشتند، اقتصاد پویا داشتند؟

نفت باید در توسعه زیرساخت‌ها و توسعه انسانی به‌کار گرفته شود

وزیر بهداشت ادامه داد: آنچه که به نظرم در تاریخ این سرزمین به‌ویژه در ایام حکومت قاجار و پهلوی ما فراموش کردیم این است که نفت را به‌عنوان یک سرمایه مهم مملکتی در توسعه زیرساخت‌ها و توسعه انسانی کشور به‌کار ببریم.

نمکی با بیان اینکه انسان توسعه یافته هدف نهایی توسعه است، افزود: یکی از کاستی‌های ما در اداره کشور و در ایام گذشته نپرداختن به توسعه انسانی بوده است، ما انسان توسعه یافته کم داریم. یکی از گرفتاری‌های ما این است که منابع را صرف توسعه درست و پایدار نکرده‌ایم.

آثار کاهش فروش نفت در اقتصاد ملی از جمله نظام سلامت خود را نشان می‌دهد

وی تصریح کرد: روزهای سختی را سپری می‌کنیم، روزهایی که آثار کاهش فروش نفت در اقتصاد ملی ما در ابعاد مختلف از جمله نظام سلامت خود را کاملا نشان می‌دهد. ما از درآمدهای نفتی سهمی داشتیم، سهمی از مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه‌ها داشتیم که وقتی فروش نفت و میعانات گازی افت می‌کند همه آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه مشاهده می‌کنیم که آقای زنگنه با چه سختی‌هایی کارها را پیش می‌برد و حتی مورد کم مهری‌هایی نیز قرار گرفته است، گفت: ما نیز همانند بقیه کشورهای جهان ناگهان گرفتار موج سنگینی از همه‌گیری کرونا شدیم. در جمهوری اسلامی با لطف خدا و با استفاده از شیوه‌های مختلف و آنچه آموخته بودیم از دفاع مقدس خود را برای این طوفان آماده کردیم.

وزارت نفت و صنایع پتروشیمی شیوه‌نامه‌های بهداشتی را به‌شدت رعایت می‌کنند

نمکی با اشاره به اینکه در شرایط سخت تحریم نمی‌توانیم کارخانه و تولید کشور را تعطیل کنیم، افزود: به همین دلیل دستورعمل نوشتیم که چگونه می‌توانیم گردش صنعت کشور را بگردانیم تا با فقدان دیگری روبه‌رو نشویم. یکی از جاهایی که بشدت این شیوه‌نامه‌ها را رعایت کرد که جای سپاسگذاری دارد وزارت نفت و صنایع پتروشیمی کشور بود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی آمار موارد بستری و مرگ و میر در این مجموعه‌های صنعتی در حد قابل اغماض است که با تلاش به‌دست آمده است. بنده در طول این هشت ماه شبی را به یاد ندارم که به‌راحتی خوابیده باشم. شبی به من اطلاع دادند که بین پارسیان و عسلویه درباره کرونا اتفاقی افتاده است، شبانه دستور دادم راه پارسیان به عسلویه مسدود شود.

وزیر بهداشت عنوان کرد: امروز شما تعدادی دستگاه تنفسی به وزارت بهداشت اهدا می‌کنید که ساخت این مملکت است، ما روزهای ابتدایی رویارویی با بیماری کرونا، شبانه‌روز به دنبال ماسک، لباس و غیره بودیم، خوشبختانه ۵۰ روزه کارکنان پتروشیمی، الیافی را تولید کردند که با آن پارچه‌ای را تهیه و سبک‌ترین و مناسب‌ترین لباس‌ها را برای پوشش پرستاران آماده کردیم.

نمکی گفت: اروپایی‌ها که پس از ما وارد موج کرونا شدند تازه فهمیدند که ایران دارای تحریم با دست‌های بسته در این اقیانوس بلا چگونه شنا کرد. وقتی مریض‌هایشان پشت در بیمارستان سرگردان شدند، وقتی در زمین‌های چمن به‌دنبال کپسول اکسیژن بودند، وقتی دستگاه تنفسی را از شخص پیر و سالخورده باز کردند به شخص جوان بستند تازه فهمیدند که ایران در اوج شرایط تحریم چه عظمتی را به دست آورده است که امیدواریم در آینده بسیار نزدیک ما جزو پیشتازان جهان در عرصه کنترل بیماری کرونا باشیم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: باید راهکاری را دنبال کنیم که چگونه می‌توانیم دانش خودمان را در اختیار شما (وزارت نفت) قرار دهیم که به ارائه خدمت در مجموعه وزارت نفت کمک کند.

جزئیات توزیع ۱۴۱ دستگاه ونتیلاتور در مراکز درمانی

بر مبنای توافق وزارتخانه‌های نفت و بهداشت، ۳۲ ونتیلاتور از سوی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای توزیع در استان خوزستان در شهرستان‌های اهواز، حمیدیه، کارون، باوی، اندیمشک، ایذه و باغملک، بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان، دشت آزادگان، هویزه، رامهرمز، رامشیر، مسجدسلیمان، لالی، هفتکل، اندیکا، شوش، شاوور، دزفول، سردشت، چغامیش، شوشتر، گتوند، بهبهان، آغاجاری، زیدون، خرمشهر، مینو، شادگان، آبادان و اروندکنار به دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، علوم پزشکی دزفول، علوم پزشکی شوشتر، علوم پزشکی بهبهان و علوم پزشکی آبادان تحویل داده می‌شود.

از سوی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، ۱۳ ونتیلاتور نیز برای توزیع در استان کهگیلویه و بویراحمد در شهرستان‌های کهگیلویه و بهمئی، بویراحمد و دنا، گچساران و باشت به دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد و ۱۳ ونتیلاتور برای توزیع در استان لرستان در شهرستان‌های خرم‌آباد و دوره، بروجرد، الیگودرز، دورود و ازنا، کوهدشت و رومشکان، دلفان، سلسله و پلدختر به دانشگاه علوم پزشکی لرستان تحویل می‌شود.

در عین حال ۲۵ ونتیلاتور ازسوی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برای توزیع در استان بوشهر در شهرستان‌های گناوه و دیلم، دشتستان، دشتی و تنگستان، کنگان، دیّر، جم و عسلویه به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و ۱۳ ونتیلاتور از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران برای توزیع در استان هرمزگان در شهرستان‌های بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد، خمیر، بندرلنگه، بستک و پارسیان، میناب، رودان، جاسک و سیریک به دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تحویل داده می‌شود.   

از سوی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز ۱۳ ونتیلاتور برای توزیع در استان ایلام در شهرستان‌های ایلام، ایوان، چرداول، سیروان، ملکشاهی، مهران و هلیلان، دهلران، دره‌شهر، آبادانان و بدره به دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ۱۳ ونتیلاتور برای توزیع در استان فارس در شهرستان‌های مهر و لامرد، سروستان، کوار و خرامه، قیر و کارزین، فیروزآباد، فراشبند، رستم و ممسنی و شیراز و زرقان به دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ۱۳ ونتیلاتور برای توزیع در استان کرمانشاه در شهرستان‌های اسلام‌آباد، غرب و دالاهو، پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر، سنقر، قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب، کنگاور، صحنه و هرسین به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و ۶ ونتیلاتور برای توزیع در شهرستان‌های سرخس و فریمان استان خراسان رضوی به دانشگاه علوم پزشکی خراسان رضوی تحویل داده می‌شود.

 

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی