English site
چهارشنبه 22 مرداد 1399   22:43:41
|           RSS
نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت

گاز، برگ برنده ایران در دیپلماسی انرژی
گزینه های موجود برای صادرات گاز ایران به اروپا تشریح شد

1393/2/17 چهارشنبه

معاون امور بین الملل وزیر نفت با تشریح راههای صادرات گاز ایران به اروپا گفت: ایران می تواند با احداث 640 کیلومتر خط لوله جدید از دهلران تا مرز بازرگان، صادرات گاز به اروپا را از طریق خاک ترکیه در دستور کار قرار دهد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)علی ماجدی در نشست خبری که صبح امروز (17 اردیبهشت ماه) همزمان با دومین روز نمایشگاه بین المللی صنعت نفت برگزار شد گفت: ایران، منابع گازی فراوانی در اختیار دارد و از این رو، متنوع سازی مقاصد صادراتی گاز برای ما حائز اهمیت است.

وی به تشریح روشهای صادرات گاز ایران به اروپا پرداخت و گفت: امکان صادرات گاز ایران از مسیر ترکیه وجود دارد و در عین حال احیای قرارداد ایران و عراق و سوریه برای ارسال گاز از طریق عراق، سوریه و لبنان به عنوان گزینه دیگر در این زمینه مطرح است.

ماجدی، ارسال گاز از مسیر ارمنستان، گرجستان و دریای سیاه را به عنوان مسیر سوم انتقال گاز ایران به اروپا مورد اشاره قرار داد و افزود: به نظر می رسد بهترین و منطقی ترین راه، ارسال گاز از طریق خاک ترکیه باشد.

وی تصریح کرد: در خصوص صادرات گاز ایران به اروپا، مذاکراتی با ترکیه داشته ایم و این آمادگی وجود دارد که با احداث 640 کیلومتر خط لوله جدید، ظرفیت صادرات گاز ایران تا مرز ترکیه به 2 برابر ظرفیت فعلی افزایش یابد و به این ترتیب، امکان صادرات بخشی از این گاز به اروپا وجود دارد.

ماجدی در تشریح روشهای تامین گاز مورد نیاز اروپا گفت: اروپا می تواند گاز مورد نیاز خود را صرفا از طریق روسیه و یا به صورت LNG از طریق کشورهایی مانند قطر تامین کند.

وی با بیان این که عملیاتی شدن صادرات گاز ایران به اروپا و میزان صادرات، بستگی مستقیم به مذاکرات و میزان تقاضای گاز دارد، ادامه داد: معمولا حداقل میزان صادرات گاز چهار میلیون مترمکعب است و بسته به نیاز طرف تقاضا، میزان دقیق صادرات مشخص خواهد شد.

ماجدی تاکید کرد: آنچه مسلم است صادرات گاز ایران به اروپا، معامله ای برد-برد برای طرفین است.

مذاکره با روسیه همچنان ادامه دارد

معاون امور بین الملل وزیر نفت در خصوص مذاکرات تهاتر نفت و کالا با روسیه عنوان کرد: این مذاکرات ادامه دارد اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر نحوه ادامه فعالیت شرکت CNPCI در میدان مشترک آزادگان شمالی گفت: اگرچه این شرکت از توسعه میدان آزادگان جنوبی کنار گذاشته شده است، اما قول مساعد برای شتاب بخشی توسعه در میدان آزادگان شمالی داده است و به این ترتیب مقرر شده فعالیت خود را در آزادگان شمالی ادامه دهد.

ماجدی با تاکید بر این که صادرات محصولات پتروشیمی به طور کامل آزاد شده است، اظهار داشت: این درحالیست که بیمه نیز جزو توافقات 5+1 بوده است و محصولات از نظر بیمه نیز با مشکلی مواجه نیستند.

آغاز صادرات گاز ایران به عراق در بهار آینده

معاون امور بین الملل وزارت نفت گفت: صادرات نخستین محموله گاز ایران به عراق (بغداد) با ظرفیت 5 تا 7 میلیون مترمکعب در بهار سال 94 آغاز خواهد شد.

ماجدی در پاسخ به پرسش خبرنگار شانا تصریح کرد: ایران آماده است بهار سال آینده با تکمیل خط لوله در دو کشور ایران و عراق، صادرات گاز به این کشور همسایه را با ظرفیت حداقل 5 میلیون مترمکعب آغاز کند.

وی با اعلام این که توافقهای ابتدایی برای صادرات گاز از طریق بصره نیز انجام شده است، گفت: در سفر اخیر مقامهای عراقی به ایران، این کشور درخواست خود را برای افزایش ظرفیت واردات گاز از ایران را اعلام و توافقهای ابتدایی در این خصوص انجام شد.

ماجدی افزود: توافقهای کلی برای صادرات گاز به بصره انجام شده و در دیدارهای آینده جزئیات آن مشخص خواهد شد.

معاون امور بین الملل وزیر نفت، پیش از این نیز اعلام کرده بود: تحولات جهانی به سمتی در حال حرکت است که زمینه را برای تحقق صادرات گاز ایران به اروپا آماده می کند. 

وی پیشتر در نشستی مشترک با هیئتی از سنای فرانسه، از اعلام آمادگی ایران برای صادرات گاز به اروپا خبر داده و اعلام کرده بود: در صورت فراهم بودن شرایط، این امر دست یافتنی است.


ماجدی همچنین  در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت ، با بیان این مطلب افزود: با توجه به تحریمهای موجود، هنوز هیچ مذاکره ای برای صادرات گاز ایران به اروپا جدی نیست اما می توان امید داشت به واسطه تحولات آتی در سطح جهان، زمینه برای تحقق این امر فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه ایران از متنوع سازی مقاصد صادراتی ایران استقبال می کنیم، تصریح کرد: صادرات گاز ایران به اروپا، منافع متقابلی برای دو طرف در بر خواهد داشت.

معاون امور بین الملل وزیر نفت با اشاره به نشست مشترک اخیر خود با رئیس کمیسیون امور مالی سنای فرانسه اظهار داشت: قطعا این تعاملها می تواند در بلندمدت به افزایش سطح همکاریهای دو طرف منجر شود.

آغاز صادرات گاز ایران به عراق از سال 94

وی ادامه داد: بخش عمده خط لوله صادراتی تهران به بغداد احداث شده است و صادرات گاز ایران به عراق، حداکثر از ابتدای سال 94 آغاز می شود.

ماجدی یادآور شد: صادرات گاز ایران به بصره، هنوز وارد مرحله اجرایی نشده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 11535
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768