اخبار آرشیوwww.mop.ir


1397/9/24 شنبه

وزیر نفت در برنامه تلویزیونی گفت و گوی ویژه خبری تشریح کرد:
عملکرد وزارت نفت و دستاوردهای ایران در نشست 175 اوپک
وزیر نفت در برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری، به ارائه توضیحاتی درباره نشست اخیر اوپک و عملکرد صنعت نفت در بخش های مختلف پرداخت.
بیژن زنگنه شامگاه چهارشنبه (۲۱ آذرماه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما درباره دستاورد ایران در معافیت از کاهش تولید نفت در نشست ۱۷۵ وزیران نفت و انرژی اوپک و پنجمین نشست وزارتی مشترک اوپک و غیراوپک در وین گفت: نشست ۱۷۵ اوپک، نشست بسیار سختی بود که دو روز به طول انجامید. اعضای اوپک روز پنجشنبه (۱۵ آذرماه) یک نشست هفت ساعته داشتند. قرار بود روز پنجشنبه به تهران بازگردم، اما نشست ۱۷۵ وزیران نفت و انرژی اوپک تمام نشد و جز مقداری دعواهای طولانی به هیچ نتیجه‌ای نرسید. نشست روز بعد (جمعه، ۱۶ آذرماه) هم حدود ۶ ساعت طول کشید که بیشترین بخش آن دعوا بود، اما سرانجام به نتیجه رسیدیم.

وی افزود: موضوعی که باید راجع به این نشست بگویم این است که این جلسه زیر فشارهای شدید آمریکا بود. ایالات متحده آمریکا پیش از این نشست ناشی‌گری کرد که البته نخستین بار هم نبود. پیش از نشست آقای ترامپ در حساب کاربری توئیتر خود پیامی منتشر کرد با این عنوان که «از اوپک می‌خواهم تولید خود را کاهش ندهد و اجازه دهد قیمت‌ها به همین منوال پایین بیاید»؛ پس از آن آقای برایان هوک که مسئول تحریم‌ها در وزارت امور خارجه آمریکاست یک روز پیش از نشست وزارتی اعضای اوپک یعنی روز چهارشنبه (۱۴ آذرماه) با برخی اعضای این سازمان در وین ملاقات داشت.

زنگنه ادامه داد: عربستانی‌ها ملاقات با آقای هوک را تکذیب کردند و چند دقیقه پس از آن، وزارت امور خارجه آمریکا تکذیب عربستان را تکذیب و اعلام کرد این ملاقات انجام شده است؛ در واقع یک دستپاچگی به وجود آمد و این بحث مطرح شد که آمریکا در مقابل یک سازمان مستقل (اوپک) چه کاره است که دخالت می‌کند؟ زیرا اوپک هنوز بخشی از وزارت انرژی آمریکا نشده است.

ایران از هرگونه کاهش تولید مستثنا شد

وزیر نفت درباره روند کاهش تولید نفت کشورهای عضو اوپک، اظهار کرد: من از بدو ورود به وین به دلایل زیادی که از جانب بیشتر اوپکی‌ها هم قابل قبول بود گفتم تا زمانی که تحریم‌ها علیه ایران برقرار است، باید از هرگونه کاهش تولید مستثنا شود.

زنگنه با اشاره به نامه‌‌های ارسالی به اوپک در ماه‌های ژوئن و مه، توضیح داد: ما در نامه‌ها به اوپک تاکید کردیم در نخستین فرصت که مشکلات ایران رفع شود تولید خود را به سطح تولید پیشین می‌رسانیم و در اینجا آنچه بیش از هر مسئله‌ای ما را تهدید می‌کرد، این بود که می‌خواستند سطح تولید پایه (Baseline) را به سطح تولید نفت در ماه اکتبر برسانند و بر اساس آن، کاهش تولید انجام شود. اما من در مقابل آنها ایستادگی کردم و به هیچ قیمتی هم حاضر نشدم از آن کوتاه بیایم.

وزیر نفت ادامه داد: اطلاعات منابع ثانویه که اوپک قبول دارد و مراکزی که آمار تولید کشورها را اعلام می‌کنند نشان می‌داد که تولید نفت ما از ماه مه تا اکتبر امسال ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است. من اعلام کردم این ارقام را تایید نمی‌کنم، اما به هرحال این ارقام ملاک عمل هستند و اگر ما کاهش را می‌پذیرفتیم و ماه اکتبر را به عنوان پایه سطح تولید قبول می‌کردیم و حتی اعلام می‌کردند که ما کاهش ندهیم در واقع ۶۰۰ هزار بشکه از سهم تولید ایران از دست می‌رفت، در حالی که دو کشور دیگر با تخلف از سهمیه‌ها و مصوبه‌های اوپک، نزدیک به روزانه یک میلیون بشکه به تولید خود اضافه کرده بودند.

زنگنه با بیان این‌که من بر موضوع معافیت ایران از توافق کاهش تولید نفت اوپک اصرار کردم و این موضوع سرانجام پذیرفته شد، تصریح کرد: ایران از قطعنامه یا مصوبه کاهش تولید نفت اوپک مستثنا است.

وزیر نفت با تاکید بر این‌که ایران می‌خواهد در اوپک بماند و زندگی کند و در منطقه نیز با همسایه‌های خود همزیستی داشته باشد، گفت: این فشارها اقدامی بسیار غیردوستانه علیه ایران بود و موضوعی بیش از این نمی‌گویم. فشار این اقدام را هم دو کشور همسایه علیه ما وارد می‌کردند، اما به هر حال آنها پذیرفتند ایران معاف باشد. من اعلام کرده بودم به هیچ قیمتی حاضر نیستم کاهش تولید را بپذیرم و هر قدر آنها سعی کردند با اشکال، عبارات و حالت‌های مختلف نظر خود را تحمیل کنند، من این موضوع را نپذیرفتم.

وزیر نفت گفت: ما پیش از این یک سال مبارزه و تلاش کردیم تا سهم از دست رفته و سطح تولید خود را جا انداختیم و این اشتباهی بود که پیش از این، سهم تولید ما در نظام سهمیه‌بندی از بین رفته بود. این بار هم اگر چنین اتفاقی می‌افتاد دوباره دعوای زیادی را به همراه می‌داشت و ما باید برای هر یک بشکه نفت از سهم خود در بازارهای جهانی می‌جنگیدیم. من به هیچ وجه حاضر نبودم سر این موضوع کوتاه بیایم و به آنها نیز گفتم که زیر بار چنین کاری (کاهش تولید نفت) نمی‌روم.

اوپک با تهدیدهای بیرونی و داخلی روبه‌روست

زنگنه درباره اخبار پیش از نشست اوپک مبنی بر خروج قطر یا تشکیل سازمان جدید با مشارکت عربستان و روسیه درباره آینده اوپک توضیح داد: تهدیدهایی متوجه اوپک است که بخشی از آن مربوط به بیرون و بخشی نیز داخلی است.

وی افزود: یک لایحه در آمریکا به نام نوپک (NOPEC) پیش می‌رود. موضوع این لایحه مربوط به اوپک یا هر تشکیلات جمعی دیگر است که بخواهند برای قیمت و تولید تصمیم بگیرند و آنها را مشمول جریمه‌های سنگین می‌کند.

وزیر نفت گفت: عده‌ای نگران این موضوع هستند که بیانیه همکاری برای کاهش تولید نفت میان کشورهای عضو و غیرعضو اوپک مقدمه‌ای برای جایگزینی تشکیلاتی جدید با اوپک شود، البته ما نسبت به این موضوع حساس هستیم، تا جایی که اوپک با دیگران و کشورهای غیرعضو این سازمان همکاری کند عمل مناسب و درستی است، اما اگر قرار باشد سازمانی دیگر به جای اوپک بیاید آن زمان بحث تازه‌ای می‌شود که باید روی آن حساس بود.

هنوز تصمیمی برای سهمیه‌بندی یا قیمت بنزین در دولت گرفته نشده است

زنگنه درباره اتفاق‌هایی که امسال قرار است برای بنزین رخ دهد، اظهار کرد: ما بحثی در درون صنعت نفت و دیگر نهادهای مربوطه داشتیم و برآورد شد که حدود ۱۰ میلیون نفر از صاحبان خودرو کارت هوشمند سوخت ندارند یا آن را گم کرده‌اند، زیرا هیچ خودرویی نیست که کارت هوشمند سوخت نداشته باشد. چه موتورسیکلت و چه خودروهای سبک.

وزیر نفت با بیان این‌که مفقود شدن ۱۰ میلیون کارت هوشمند سوخت موضوع بسیار مهمی است، ادامه داد: تاکنون مراجعه‌هایی به صورت مستقیم یا از طریق گوشی‌های همراه هوشمند و عادی برای دریافت کارت هوشمند سوخت داشته‌ایم، تاکید می‌کنم که این موضوع جدی است و مردم باید مراجعه و ثبت‌نام کنند که هیچ هزینه‌ای هم ندارد.

زنگنه افزود: هدف ما از این اقدام روشن شدن وضع خودروها و دارندگان کارت سوخت بود و نگران آن بودیم که اگر استفاده از کارت هوشمند سوخت الزامی شود، عده زیادی کارت سوخت نداشته باشند.

قاچاق روزانه حدود ۴ تا ۵ میلیون لیتر سوخت

وی درباره مقدار قاچاق سوخت در کشور گفت: قاچاق سوخت به هیچ وجه مطابق با ارقام اعلامی در رسانه‌ها از جمله قاچاق ۴۰ میلیون لیتر روزانه نیست، زیرا اگر قرار باشد روزانه ۴۰ میلیون لیتر سوخت که رقمی معادل روزانه ۳۰ هزار تن سوخت در کشور است، قاچاق شود، باید روزانه یک هزار و ۵۰۰ کامیون ۳۰ هزار لیتری به صورت دائم تردد کنند که عددی منطقی نیست، مگر مقدار مصرف کشورهای همسایه چقدر است.

زنگنه با بیان این که فکر نمی‌کنم قاچاق روزانه سوخت (گازوئیل و بنزین) از حدود ۴ تا ۵ میلیون لیتر بیشتر باشد، گفت: افزایش ۵۰ درصدی مصرف سوخت در برخی شهرها و نیز افزایش تقاضا در نقاط مرزی نشان‌دهنده افزایش قاچاق در این نقاط است که متأسفانه سبب مشکلات اجتماعی و اقتصادی فراوانی در این نقاط می‌شود.

در فاز 11 پارس جنوبی طبق مفاد قرارداد عمل می‌کنیم

وزیر نفت درباره توسعه فازهای پارس جنوبی گفت: تنها تکمیل طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی باقی‌مانده بود که برابر با ۲ فاز متعارف پارس جنوبی است و برنامه ما این بود که با توجه به کاهش فشار مخزن در سال‌های آینده، با استفاده از فناوری افزایش فشار گاز از افت تولید جلوگیری کنیم.

زنگنه درباره سرنوشت طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با خروج توتال گفت: پس از خروج توتال شرکت چینی طبق قرارداد امضا شده باید بیاید و اگر وارد کار نشود مطابق مفاد قرارداد عمل خواهیم کرد.

وی افزود: طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در ۲۷ فاز طراحی شده بود که ۲۱ فاز آن تا پایان پارسال وارد مدار شد و بخش دریایی سه فاز دیگر نیز امسال وارد مدار می‌شود و تولید ما بیش از ۸۵ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت.

زنگنه همچنین درباره فروش اوراق مشارکت ارزی گفت: طرحی برای انتشار اوراق مشارکت داشتیم که طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود معادل ارزی داشته و با نرخ بهره کم و معادل ریالی فروخته شود، اما با نوسان‌های شدید نرخ ارز، ریالی فروخته شد و نخستین بخش آن نیز به‌زودی فروخته خواهد شد و ظرف هفته آینده قراردادها امضا می‌شود و رقم آن ۸۵۰ میلیون دلار است و پیمانکار آن نیز مشخص شده و ۸۵ درصد نیز از محل فروش اوراق به صورت نقدی پرداخت می‌شود.

لزوم حضور فعال در زنجیره پالایش و پایین‌دستی

وزیر نفت همچنین درباره طرح توسعه پالایشگاه‌ها در مناطق مرزی کشور از طریق صندوق توسعه ملی گفت: برخی فکر می‌کنند ما از نظر صادرات فرآورده در تحریم نیستیم، در حالی که چنین نیست و نه تنها فرقی بین فرآورده و نفت نیست، بلکه شدت تحریم‌ها درباره صادرات فرآورده بیشتر است.

وی با تاکید بر مثبت بودن افزایش ظرفیت پتروپالایشی و پتروشیمی‌ها در کشور و بررسی راه‌های آن گفت: طرح‌هایی برای استفاده از بازار داخلی و ظرفیت‌های مردمی برای توسعه پالایشگاه‌ها در حال بررسی است.

زنگنه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره احداث پالایشگاه در دیگر کشورها برای در اختیار داشتن بازار فرآورده کشورها گفت: یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای بیش از ۶ میلیارد دلار قیمت دارد و ما همیشه محدودیت‌های مالی و مشکل فاینانس داشته‌ایم و افزون بر آن، پالایشگاه‌های احداث شده در دیگر کشورها تابع قوانین حاکمیتی آن کشورها خواهد بود، اما بدون شک ما باید در زنجیره پالایش و پایین‌دستی حضوری فعال داشته باشیم.

یک سوم گاز کشور در نیروگاه ها مصرف می شود


وزیر نفت با اشاره به مصرف بالای گاز در بخش خانگی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم برای مهار مصرف انرژی در کشور همچنان از ابزارهای غیرقیمتی و نیز فرهنگ‌سازی در بخش‌های دولتی استفاده کنیم.

وی با اشاره به قیمت بسیار پایین گاز در کشور گفت: کشور ما از نظر جمعیت زیر پوشش شبکه گازرسانی در موقعیت بی‌نظیری قرار دارد و همه صنایع کشور نیز زیر پوشش شبکه گازرسانی هستند و باید با استفاده بهینه، قدر این نعمت مهم را دانست.

زنگنه تصریح کرد: نیروگاه‌ها سالانه ۷۰ تا ۸۰ میلیارد مترمکعب گاز مصرف می‌کنند، در حالی که با نیمی از این مقدار امکان اداره آن‌ها وجود دارد و متأسفانه این بحث هدررفت انرژی در خودروها و بخش‌های خانگی نیز مشهود است.

زنگنه با اشاره به این‎که گاز به قیمت بسیار اندکی در اختیار نیروگاه‎ها قرار می‌گیرد، اظهار کرد: با توجه به قیمت پایین گاز منطقی به نظر نمی‎رسد که سرمایه‌گذاری‎های لازم انجام شود، هرچند اهرم‎های آن مشخص است، اما این مسئله با نصایح اخلاقی یا دستورهای دولتی تحقق نمی‎یابد.

به گفته وی، این‎که امروزه چرا صنایع گاز و نیروگاهی ادغام می‎شوند به این دلیل است که رقمی بالغ بر ۳۷ درصد مصارف گاز کشور در بخش نیروگاهی است و حال آن‌که این میزان در بخش خانگی ۲۵ درصد و در بخش صنایع اعم از پتروشیمی‎ها و ... ۳۰ درصد است.

وی در ادامه با اشاره به موضوع گازرسانی به مناطق روستایی آن را از جمله طرح‎های بزرگ دانست و اظهار کرد: گازرسانی به مناطق روستایی سبب شد که صادرات فرآورده‌های نفتی کشور افزایش یابد.

وزیر نفت تصریح کرد: گاز با قیمت ۲۰ سنتی جایگزین فرآورده ۴۵ سنتی شد و از این طریق ما به سود قابل توجهی دست یافتیم که بخشی از این سود صرف هزینه‎های گازرسانی به مناطق روستایی و بقیه آن به حساب دولت واریز شد.

جای گلایه‎ای درباره عملکرد پتروشیمی‎ها وجود ندارد

وزیر نفت در ادامه برنامه گفت‎وگوی ویژه خبری روز چهارشنبه به موضوع عملکرد پتروشیمی‎ها و پایبندی آنها به میزان سهم‎شان اشاره کرد و گفت: نباید درباره پتروشیمی‎ها بی‎انصافی کرد، زیرا هم‎اکنون وضع این بخش از صنعت کشور شرایط مطلوبی دارد، همچنین باید به این مسئله نیز اذعان داشت که هم‎اکنون پتروشیمی‎ها بزرگ‎ترین واردکننده ارز به داخل کشور هستند.

زنگنه افزود: با توجه به این‎که بنده از سوی رئیس جمهوری، رؤسای مجامع پتروشیمی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اختیار لازم را برای ورود به موضوع عملکرد پتروشیمی‎ها داشتم، اما هیچ‌گاه لازم نشد از این اختیارات استفاده کنم، زیرا پتروشیمی‎ها بنا به سهمیه تعیین‎شده عمل کردند و هیچ گلایه‎ای نمی‎توان داشت.

وی تصریح کرد: البته پتروشیمی‎های خصوصی نیز اقدام‎هایی انجام دادند، اما از آنجا که وزن‌شان اندک بود شرایط را تغییر نداد.

وزیر نفت با بیان این‎که نباید واگذاری پتروشیمی‎ها به این شکل انجام می‎شد، اظهار کرد: ما تمایلی برای بازگشت به شرایط گذشته نداریم و از روز نخست واگذاری‎ها نباید به این روال اتفاق می‎افتاد.

زنگنه ادامه داد: بهتر بود شرکت ملی صنایع پتروشیمی سهامش را واگذار می‎کرد تا یک قدرت متمرکز اقتصادی در این بخش باقی بماند.

وی افزود: تلاش همه ما این است که برخی ادغام‎ها در پتروشیمی انجام شود و یک پتروشیمی مادر شکل گیرد تا بتواند سرمایه‎گذاری قابل توجهی را انجام دهد.

وزارتخانه‌های نفت و نیرو نباید علیه هم عمل کنند

زنگنه با بیان این‎که وزارت نیرو نباید بازار خرید گاز را به هم بریزد، گفت: بسیاری از کشورها به‌ویژه عراق برای مصرف نیروگاه‌های خود از ما گاز خریداری می‎کنند و این گاز مصرفی را به برق تبدیل و سرانجام آن را می‌فروشند.

وی ادامه داد: در این شرایط اگر وزارت نیرو وارد عرصه شود و گاز مجانی را که برای مصارف نیروگاه‌ها از ما دریافت می‎کند به برق تبدیل کند و به دیگر کشورها بفروشد در عمل بازار خرید گاز کشور را به هم خواهد ریخت، زیرا در این شرایط دیگر کسی حاضر نیست از ما گاز خریداری کند.

وزیر نفت با بیان این‎که ما قرار نیست خودمان علیه خودمان عمل کنیم، گفت: بحث این نیست که برق یا گاز فروخته شود، بلکه منظورم این است که این دو صنعت نباید با هم رقابت کنند.

زنگنه اظهار کرد: برق باید از گاز تبعیت کند و به قیمتی فروخته شود که بازار گاز را به هم نریزد و هدف باید خرید گاز برای تولید برق باشد.

انجام اقدام‎های اولیه برای اجرای طرح فراگیر پالایشی سیراف

وزیر نفت در ادامه به احداث هشت پالایشگاه در سیراف اشاره کرد و گفت: اقدام‌های اولیه برای احداث این پالایشگاه‌ها انجام شد و زمانی‌که قرار بود فاینانس‌ها به نتیجه برسد دچار تحریم‌ها شدیم.

زنگنه ادامه داد: هم‌اکنون بسته‎ای برای تامین منابع مالی پالایشگاه‎ها، پتروپالایشگاه‎ها و پتروشیمی‎ها در نظر گرفته شده که تامین منابع مالی برای تکمیل طرح فراگیر پالایشی سیراف نیز در آن بسته دیده شده است.

به گفته وی، وزارت نفت اوراق فروخته است که پایان امسال آخرین مهلت سررسید این اوراق‎ است و مشکلی در این باره وجود ندارد.

عملیاتی ‎شدن ۶ طرح برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت

وزیر نفت در ادامه به عملیاتی‎شدن ۶ طرح برای جمع‎آوری گازهای همراه نفت اشاره کرد و افزود: با اجرای این طرح‎ها، موضوع جمع‎آوری گازهای همراه نفت در خشکی پایان خواهد یافت.

زنگنه اظهار کرد: ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ دهلران و ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ در غرب کارون از جمله طرح‎هایی هستند که کمتر از ۲ سال آینده عملیاتی خواهند شد.

وی با اشاره به طرح ان‌جی‌ال بهبهان به نام طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس گفت: این طرحی بزرگ است که ۵۰ میلیون مترمکعب گاز را شیرین‎سازی و تفکیک می‌کند و بخشی از آن خوراک پتروشیمی‎ها است و بخش دیگر وارد شبکه گاز خواهد شد.

وزیر نفت ادامه داد: در چند ماه اخیر ۲ قرارداد با پتروشیمی مارون و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس امضا شد که تقریبا هرچه گاز در مناطق خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد را جمع‌آوری کند و به عنوان خوراک در اختیار پتروشیمی‎ها قرار دهد. قرارداد این طرح بیع متقابل است و تا ۲ سال آینده عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: امیدواریم با اقدام‎های انجام شده تا ۲ سال آینده شاهد سوزاندن گاز در اطراف شهرها و مناطق خوزستان نباشیم.

سهم ۱۴,۵ درصدی شرکت نفت جوابگوی توسعه نخواهد بود

زنگنه با بیان این مسئله که سهم ۱۴,۵ درصدی شرکت ملی نفت پاسخگوی توسعه صنعت نفت نخواهد بود، گفت: این سهم حداقل باید به ۲۷ درصد افزایش یابد، اما دولت برای تامین منابع مالی خود با کمبود روبه‌روست، بنابراین باید راه‌حل‎های دیگری به‌کار برد.

وزیر نفت در ادامه به طرح‌هایی که قرار است در صنعت نفت کشور اجرایی شود اشاره کرد و افزود: سه فاز از طرح‌های پارس جنوبی با ظرفیت ۸۰ میلیون مترمکعب تا پایان سال وارد مدار می‌شود.

به گفته زنگنه، پتروشیمی کاوه که عنوان بزرگ‎ترین متانول دنیا را دارد بهمن ماه افتتاح خواهد شد که ۱۰۰ درصد با توان بخش‎خصوصی اجرا شده است، همچنین طرح استفاده از اتان یک مورد دیگر از طرح‎هایی است که قرار است امسال به بهره‌برداری برسد.

وزیر نفت در ادامه به روند تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره کرد و افزود: فاز سوم این پالایشگاه دی‌ماه امسال وارد مدار تولید می‌شود.